Rysy i Filip Załuska. Współpraca, którą docenia świat

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 12:00
Najpierw był klip do utworu "The Fib", teraz Filip Załuska wyreżyserował teledysk do najnowszego singla duetu Rysy "Kilo" i został doceniony na Falcon International Film Festival London.
Rysy - Wojtek Urbański i Łukasz Stachurko
Rysy - Wojtek Urbański i Łukasz StachurkoFoto: @nghtlo/ mat. promocyjne

Jak już obejrzałem ten teledysk na spokojnie, to on mnie po prostu wzruszył. Zdałem sobie sprawę, że ta opowieść działa Filip Załuska  

Co miesiąc w ramach brytyjskiego festiwalu Falcon International Film Festival London nagradzani są twórcy najlepszych produkcji krótkometrażowych. W tym gronie znalazł się polski operator filmowy i reżyser, którego jury wyróżniło za najlepszy teledysk do utworu Rys. - To jest próba przełożenia mojej wrażliwości na język filmu, gdzie punktem wyjścia jest muzyka - opowiada Filip Załuska. - W przypadku utworu "Kilo" było tak, że przedstawiłem Rysom pomysł od zera, a potem już w trakcie montażu razem zastanawialiśmy się, które fragmenty wydłużyć albo bardziej wyeksponować.

Posłuchaj
03:44 CZWÓRKA Pierwsze slysze - rysy 20.05.2021.mp3 Jak powstawał teledysk do utworu "Klio" duetu Rysy? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Tym razem reżyser zdecydował się przedstawić historię uczucia, które wydaje się jednocześnie prawdziwe i nierealne. - Wszystko dzieje się w pewnej równoległości światów i doznań, i ta idea bardzo mnie pociąga - tłumaczy rozmówca Gosi Jakubowskiej. - A największą siłą tego wszystkiego jest miłość - dodaje. 

RYSY - Kilo / Dyspensa Records

Brytyjskie wyróżnienie to już kolejna nagroda dla tego twórcy - wcześniej Filip Załuska został doceniony m.in. przez jury Papaya Young Directors. - Według mnie dobry teledysk to jest autorska wypowiedź twórcy. Jest to możliwe, kiedy mamy dużo wolności i możliwośc zrealizowania każdej formy w przestrzeni jednego klipu - mówi gość Czwórki. - Tak rozumiany teledysk zawsze może zaskoczyć odbiorcę. 

Zobacz także:


Zobacz
RYSY 1200.jpg
"Był sobie numer". Rysy w muzyce

"Kilo" to piąty już utwór, zapowiadający nowy album duetu Rysy. Płyta "4Get"ma ukazać się już w połowie czerwca. "Kilo" należy do najbardziej progresywnych momentów nadchodzącego krążka i jest kolejnym dowodem na to, że Wojtek Urbański i Łukasz Stachurko - obok nośnych piosenek z wokalistami - potrafią również stworzyć instrumentalny utwór, który najlepiej sprawdzi się w dusznej piwnicy podczas imprezy techno.

***

Tytuł audycji: "Pierwsze słyszę"

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 20.05.2021

Godzina emisji: 08.40

kul