Zobacz muzykę. The Buggles w popkulturze

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 14:50
Wraz z powstaniem MTV narodziła się nowa forma przekazu: telewizja muzyczna. Minimum słów, maksimum muzyki i zupełnie nowy typ odbiorcy, który już nie chce tyko słuchać, ale także oglądać. Jak twierdzą badacze kultury, to była pięść między oczy dla ówczesnej popkultury. 
The Buggles w składzie: Trevor Horn i Geoffrey Downes - sierpień 1981 rok
The Buggles w składzie: Trevor Horn i Geoffrey Downes - sierpień 1981 rokFoto: PAP/Photoshot/Adrian Boot

Zobacz także
TUŻ PRZED PÓŁNOCĄ okładka singla Waluś Kraksa Kryzys 1200.jpg
WaluśKraksaKryzys na planie. Jak powstają jego klipy?

MTV wystartowało w 1981 roku. Stacja posiadała licencje na emisję 180 teledysków i docierała do około dwóch milionów odbiorców, a pierwszym pokazanym klipem było "Video Killed the Radio Star" The Buggles. - Tytuł tego utwory brzmiał jak manifest: oto nadchodzi nowa era. Stacje muzyczne rosną w siłę, a radio odchodzi do lamusa - mówi Aleksandra Ziejewska z bloga "Szafira". 

Posłuchaj
07:43 CZWÓRKA NDT - The Buggles 09.04.2021.mp3 The Buggles w popkulturze. Jaką odegrali rolę?(NDT/Czwórka)

The Buggles stworzyli basista Trevor Horn i klawiszowiec Geoff Downes. Nazwa "Robaki" , którą wymyślili dla swojego duetu, odwoływała się do nazw innych punkrockowych kapel ale także do The Beatles, czyli Żuków. Duet nagrał dwa album, koncertował także z grupą Yes. 

Celem The Buggles było nagrania jak najbardziej "sztucznej" piosenki. Odtworzenie jej na żywo wymagałoby obecności 26 muzyków Aleksandra Ziejewska

Reżyserem teledysku do piosenki "Video Killed the Radio Star" był Russel Mulcahy - reżyser wówczas mało znany, ale dzić mający na koncie klipy dla Duran Duran, Elthona Johna oraz Queen. - Nakręcono go w ciągu jednego dnia w Londynie, a budżet wynosił 50 tysięcy dolarów. W klipie wystąpiła australijska modelka Virginia Hey, którą uchwycono jak w wielkiej tubie. Podobno tę scenę kręcono prawie 30 razy - opowiada Aleksandra Ziejewska. - W teledysku wykorzystano także komputery i telewizory. Jest tam też scena, w której eksploduje radio. 

The Buggles - Video Killed The Radio Star (Official Music Video) / TheBugglesVEVO

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Małgorzata Jakubowska, Szymon Jaworski

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek 

Data emisji: 09.04.2021

Godzina emisji: 8.30 

kul