Maxime Rovère : każdy z nas ma swojego wewnętrznego idiotę

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 12:40
Maxime Rovère wydał właśnie książkę "Co zrobić z idiotami? I samemu nie wyjść na idiotę". - Walka z idiotami powinna zacząć się w nas samych. Zamiast na siłę zmieniać innych ludzi, zmieńmy nasz sposób myślenia - mówił pisarz i filozof w Czwórce. 
Książka Maxima Rovrea Co zrobić z idiotami.
Książka Maxima Rovère'a "Co zrobić z idiotami". Foto: Kamil Jasieński/Czwórka

pędzle malarz malowanie 1200.jpg
Polecamy książki: Christine Hickey Dwyer "Wąski pas lądu"

Książka "Co zrobić z idiotami? I samemu nie wyjść na idiotę" właśnie ukazała się na polskim rynku. Autor z humorem, łagodną ironią i mądrością analizuje sytuacje dnia codziennego. Pokazuje, jak nie dać się złapać w pułapki, które zastawiają na nas idioci, jak rozmawiać z tymi, którzy nie chcą słuchać, i jak nie dać się wyprowadzić z równowagi.

Posłuchaj
10:28 czwórka idioci 2021_07_22-08-24-52.mp3 O swojej książce "Co zrobić z idiotami? I samemu nie wyjść na idiotę" opowiada Maxime Rovère (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Jak mówił autor, tytuł książki jest nieco przewrotny. - Tu jest cały trik, bo trudno jest zdefiniować pojęcie "idioty". Dla każdego będzie ono oznaczało co innego - tłumaczył w rozmowie z Czwórką. - To bardzo nietypowe w filozofii, ale unikałbym definiowania tego pojęcia, ponieważ dla kogoś innego nawet ja sam mogę być idiotą - tłumaczył. - Nie można mówić o zbiorze konkretnych cech, które sprawiają, że ktoś jest albo nie jest idiotą - podkreślał Maxime Rovère.

Gdy dostrzegamy idiotę, najczęściej w pierwszym odruchu chcemy go zmieniać. Natomiast jest dokładnie odwrotnie - to my musimy zmienić nasze myślenie, by ten idiota nie był dla nas przeszkodą Maxime Rovère

Sprawdź:

Termin "idiota": starał się jednak wyjaśnić na przykładach. - Jeśli rozmawiasz z drugim człowiekiem  - w twojej opinii idiotą - i masz już go dosyć, sam stajesz się idiotą. Tracisz empatię, przestajesz zachowywać się inteligentnie, nie chcesz zrozumieć tej osoby. Idiotyzm opiera się zatem na interakcjach międzyludzkich i pojawia się wówczas, gdy przestają one działać - mówił gość Czwórki. I jak podkreślał, choć najczęściej sami siebie postrzegamy jako inteligentnych i bystrych, i tak w każdym z nas ukryty jest "idiota". - Problem w tym, że widzi go każdy w naszym otoczeniu, poza nami - mówił pisarz. - A nawet jeśli sami dostrzeżemy naszego wewnętrznego "idiotę", to wcale nie chcemy się zmieniać. A to jest jedna z cech idioty. Ludzie muszą się zmieniać, bo zmiany wymagają wysiłku, a to droga do rozwoju. 

Czytaj także:

Jak podkreślał, o "idiotach" bywa głośno. - Wychodzą z inicjatywami, mają bardzo konkretne wizje, często są dobrymi mówcami i potrafią argumentować, dlatego są tak niebezpieczni - mówił pisarz i filozof w Czwórce. - Idiota może kierować firmą, instytucją, bo z reguły są one dysfunkcyjne. To pokazuje, w jak złej kondycji są niektóre przedsiębiorstwa - opowiadał Maxime Rovère. I podkreślał, że idioci najczęściej wygrywają, bo mniej zastanawiają się nad konsekwencjami swoich działań. - Reputacja, sława czy pieniądze to z reguły kwestia szczęścia i przypadku. Dlatego ludzie, którzy działają bez planu, dochodzą nierzadko bardzo wysoko - mówił. - Idiotyzm ma ciągle nowe formy i się rozwija, ale z drugiej strony - nasza inteligencja też się rozwija, więc pojawia się tu dialog, który może trwać wiecznie. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Maxime Rovère (pisarz i filozof)

Data emisji: 22.07.2021

Godzina emisji: 8.15

kd


. Maxime Rovère (francuski pisarz i filozof)