Bażant o płycie "Nic dobrego o Polsce": jest w niej spory ciężar

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 14:06
Bażant w podbił underground za sprawą tytułowego singla z debiutanckiego albumu "Nic dobrego o Polsce". Krążek ukazał się pod koniec ubiegłego roku, wydany nakładem legendarnego labelu Def Jam Records.
Raper Bażant
Raper BażantFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

Bażant, czyli Igor Kwiatkowski to absolwent szkoły muzycznej w klasie gry na gitarze i fortepianu, a prywatnie - jak sam o sobie mówi - niegdyś fan rocka i metalu, a dziś "obserwator społeczeństwa". Znalazł się m.in. w finałowej trójce akcji Young Cats organizowanej przez Fresh n Dope, a pod koniec ubiegłego roku wydał płytę. - Hip-hop to taki nowy punk rock, muzyka buntu - mówił w rozmowie z Czwórką.  

Posłuchaj
08:53 2021_08_04 08_05_45 czwórka Pierwsze_slysze.mp3 Bażant opowiada o powstawaniu krążka "Nic dobrego o Polsce" i planach muzycznych (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Płyta jest refleksyjna, porusza trudne tematy. - Jest ciężka, ale pisałem ją w takim dziwnym okresie mojego życia, że musiałem z siebie trochę "powyrzucać" - tłumaczył raper. - Dzięki temu w tych numerach więcej dzieje się tu w warstwie tekstowej, a materiał jest dość spójny i jednocześnie skłania do refleksji - tłumaczył muzyk. Jak podkreślał, dobry materiał powstaje w życiu artysty tylko, jeśli "nie jest w nim najlepiej". 

Źr. Bażant - Nic Dobrego O Polsce/prod. Trooh Hippi (directed by Kokot)

Na krążku znalazło się ostatecznie 10 utworów, w tym tytułowy "Nic dobrego o Polsce". - Teraz jest w moim życiu znacznie lepiej, choć sznyt do pisania ciężkich rzeczy - także brzmieniowo - pozostał - podkreślał artysta i zapowiadał w rozmowie z Czwórką nowy materiał. - Mogę zdradzić, że pojawi się trochę pozytywnych rzeczy, ale materiał wciąż będzie antysystemowy. To widać zresztą m.in. po "Znamionach anarchii". Do całego materiału jeszcze droga jest jednak daleka, na razie chcemy "posinglować" - tłumaczył. Jak podkreślał, numery pełne są i będą osobistych odniesień. - Bariera przed dzieleniem się takimi rzeczami ze światem z czasem mija - wspominał Bażant. - Gdy wrzuca się je do sieci wiadomo, że będzie się ocenianym i trzeba się do tego przyzwyczaić - mówił.  

Czytaj także: 

Krążek "Nic dobrego o Polsce" został wydany nakładem labelu Def Jam Records. - Dziś ludzie potrafią budować swoje marki bez udziału dużych wytwórni, ale kontrakt na pewno to ułatwia i daje dużo narzędzi - opowiadał raper. 

Bażant występował m.in. podczas tegorocznej odsłony festiwalu Czeluść. Dowiedz się więcej >>> 

Źr. Bażant - Znamiona anarchii (prod. @atutowy)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Igor "Bażant" Kwiatkowski (raper)

Data emisji: 04.08.2021

Godzina emisji: 8.15

kd


Czytaj także

Czeluść Festiwal - mrocznie i basowo. Z serca

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 09:08
Na Czeluść Festiwal w krakowskim klubie Zet Pe Te, nie zabrakło naszej obecności. Fani festiwalu nazywają go subkulturą basowej mrocznej muzyki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młody Dzban: gdy patrzysz powierzchownie na rap to myślisz: grają pajace

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 15:01
Młody Dzban - rapuje i tworzy muzykę inspirowaną latami 70., 80. i 90. Sam tego nie słucha, ale rap robi, bo to zapewnia mu sukces. W 2019 roku w internecie opublikował sześć EP-ek. 
rozwiń zwiń