"Tradycje kulinarne Szwecji". Między śledziem a lukrecją

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 14:05
Pachnące cynamonowe bułeczki serwowane do kawy, krągłe soczyste klopsiki czy śledzie na sto różnych sposobów, oraz słodycze z lukrecją, to tylko przykładowe dania kuchni szwedzkiej. - Dziś czerpie ona z wielu kultur, ale stawia na lokalne produkty - mówiła Magdalena Tomaszewska-Bolałek autorka książki "Tradycje kulinarne Szwecji".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

hlphoto Shutterstock souvlaki grecja 1200.jpg
Souvlaki - smak greckich wakacji w twoim domu

Z jednej strony kuchnia szwedzka kojarzona jest z prostotą, z drugiej - mamy tam restauracje z wyrafinowaną kuchnią, godną gwiazdek Michelina. - Na kształtowanie tamtejszej kultury kulinarnej wpływ miał przede wszystkim klimat. Północ jest raczej mroźna i ludzie dawniej poświęcali sporo czasu na zdobywanie pożywienia. Poza tym dostępność produktów - warzyw i owoców - przed laty była ograniczona - opowiadała Magdalena Tomaszewska-Bolałek autorka książki  "Tradycje kulinarne Szwecji".

Posłuchaj
11:00 czwórka szwecja 2021_10_27-07-15-30.mp3 O szwedzkiej kuchni opowiada Magdalena Tomaszewska-Bolałek (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Dlatego, jak podkreślała, dzisiejsza kuchnia szwedzka opiera się przede wszystkim na mięsie i rybach. - Ryby były tu bardzo istotnym elementem diety przez całe wieki - opowiadała gość Czwórki. - Jeśli chodzi o warzywa, istotną rolę odgrywały zwłaszcza te korzeniowe, jak buraki, pasternak. Potem doszły do tego ziemniaki, które zrewolucjonizowały szwedzką kuchnię.

Posłuchaj także:


scotch eggs jajko po szkocku brytyjska przekąska shutter 1200 norikko .jpg
Schotch eggs brytyjska przekąska - jak ją przygotować

Popularne dzięki jednemu ze szwedzkich koncernów meblowych szwedzkie klopsiki to jednak nie jest danie typowe dla tamtejszej kuchni. - Jedzono je już w starożytnym Rzymie. Tam były to kuleczki z mięsa doprawiane fermentowanym sosem na bazie wnętrzności ryb - mówiła Magdalena Tomaszewska-Bolałek. - Szwedzi poznali klopsiki dzięki królowi Karolowi XII. Wówczas jadano je ponoć do kawy albo alkoholu. Pierwotnie były one robione z mięsa siekanego, co wymagało ogromnych nakładów czasu, więc mogli pozwolić sobie na to danie wyłącznie ludzie bardzo zamożni. 

Czytaj także:

Wraz z kulinarnymi modami - na kuchnię włoską, chińską czy japońską, na rynkach pojawiły się nie tylko nowe potrawy, ale też nowe sposoby i techniki obróbki jedzenia. - Miały ogromny wpływ na new nordic cuisine, która czerpie przecież z bardzo wielu kultur - opowiadała ekspert. Ta nowa kuchnia skandynawska powstała na początku XXI wieku i miała być przede wszystkim etyczna, z sezonowymi, a jednocześnie tradycyjnymi produktami. - Chodziło o to, by stworzyć markę kuchni nordyckiej, która przez długi czas kojarzyła się jako rustykalna, domowa czy przaśna. To był strzał w dziesiątkę, bo dzięki temu kuchnia nordycka zaczęła kreować trendy na świecie. 

Sprawdź także:

Premierę książki "Tradycje kulinarne Szwecji" zaplanowano na 28 października. Poza opowieścią o szwedzkiej kulturze kulinarnej znalazły się w niej też 22 proste przepisy na specjały słodkie i wytrawne, w tym receptury na koktajle. - Szwedzkim produktem, który w nas, Polakach, wywołuje skrajne emocje, jest choćby lukrecja. Jest tam obecna niemal wszędzie, a u nas - m.in. w czarnych żelkach, które w sklepach odkładamy zazwyczaj na półkę. U nich jada się ciasta z lukrecją, pije napoje z lukrecją, nie ma właściwie produktów, do których nie można byłoby jej dodać - podkreślała gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Magdalena Tomaszewska-Bolałek (autorka książki "Tradycje kulinarne Szwecji")

Data emisji: 27.10.2021

Godzina emisji: 08.22

kd