Polskie Radio
Section05
gastronomia

Eksperci: gdy niezbędny jest kolejny lockdown, trzeba szukać wszelkich sposobów na ratowanie sektora usług

Kolejny lockdown w całym kraju oznacza ogromne koszty dla firm. I choć naszą gospodarkę ratują dobre wyniki przemysłu, to problemy sektora usług za chwilę będą bardzo widoczne, także jeśli chodzi o miejsca pracy. Warto więc szukać wszelkich sposobów na ich wsparcie, np. przez bony żywieniowe lub otwieranie hoteli dla zaszczepionych – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa handel usługi gastronomia pracodawcy GOSPODARKA

Kimchi. Koreańska kiszonka, którą pokochali Polacy

Wiele osób nie wyobraża sobie jadłospisu pozbawionego kiszonek. Polacy chętnie sięgają po kapustę lub ogórki. Bardziej odważni eksperymentują z orientalnymi smakami. Co łączy polskie kiszonki z azjatyckim kimchi? Czym różnią się sposoby kiszenia? W Trójce opowiadał o tym Grzegorz Łapanowski – szef kuchni, juror kulinarny i propagator kimchi w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA jedzenie gastronomia Azja kiszenie kapusty Adriana Marczewska

Krajowy Plan Odbudowy przewiduje dotacje i pożyczki dla branż dotkniętych koronawirusem

- Punktową pomoc kierujemy do branż, które najbardziej dotknął kryzys, aby odbudować ich potencjał oraz zbudować odporność na podobne sytuacje w przyszłości - poinformował na konferencji prasowej wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, mówiąc o Krajowym Planie Odbudowy. Dodał, że w ramach programu najpierw można skorzystać z dotacji, potem – z pożyczek. Środki zasilą też program "Maluch plus".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa turystyka gastronomia

"Nie chcemy popełnić błędów innych krajów". Rzecznik rządu o otwarciu gastronomii i branży fitness

- Niestety nie możemy w tej chwili podjąć decyzji o tym, żeby otworzyć restauracje czy branżę fitness; nie chcemy popełnić błędów innych krajów, gdzie zbyt szerokie otwarcie gospodarki doprowadziło do rekordowego przyrostu zakażeń koronawirusem - mówił w środę rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Piotr Müller Koronawirus w Polsce COVID-19 gastronomia fitness

Problemy przedsiębiorców w czasie pandemii. "W całej Europie nie ma na to mądrych rozwiązań"

- Sytuacja jest dość niepokojąca. W większości krajów restrykcje są zaciskane i zdecydowanie bardziej uporczywe niż w Polsce. Jeżeli więc patrzylibyśmy na takie wskaźniki, to Polska jest jednym z niewielu krajów, które poluźniły obostrzenia - powiedział o sytuacji gospodarczej w Polsce Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  pandemia koronawirus COVID-19 pieniądze firmy kryzys gospodarczy przedsiębiorca hotel stoki narciarskie gastronomia restauracja POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Lockdown w Polsce. Dr Bartoszewicz: legalizacja daje państwu prawo narzucania wymogów

- Jeżeli występuje zamknięcie to następuje przesunięcie ludzi do zachowań, które są niekontrolowane. Uważam, że jest to bardziej niebezpieczne. Legalizacja przestrzeni daje państwu prawo narzucania wymogów i obowiązków - powiedział o aspekcie gospodarczym w walce z pandemią dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  pandemia gospodarka polska koronawirus COVID-19 pieniądze gastronomia hotel firma rząd POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

"Wyłączenie z pomocy finansowej". Rzecznik rządu o konsekwencjach samowolnego "otwierania się"

- Wszystkie podmioty, które złamią obowiązujące obostrzenia epidemiczne, otrzymają stosowny mandat czy karę, automatycznie wyłączone są z pomocy finansowej - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. - A ta pomoc sięga kilkudziesięciu tysięcy złotych nawet na jedno miejsce pracy - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce Piotr Müller COVID-19 przedsiębiorca społeczeństwo gastronomia