Polskie Radio
Section05
gastronomia

Środki z KPO dla przedsiębiorców. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

W ramach KPO będzie udzielane wsparcie na dywersyfikację działalności dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z sektorów hotelarstwa, gastronomii, turystyki i kultury. Projekt rozporządzenia, które będzie podstawą prawną do udzielania pomocy, został skierowany do konsultacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA legislacja hotel gastronomia turystyka Krajowy Plan Odbudowy Polska w Unii Europejskiej POLSKA małe i srednie przedsiębiorstwo

UOKiK przyjrzał się pracy przedsiębiorców. "W ponad połowie sklepów i lokali stwierdzono nieprawidłowości"

U 53 proc. przedsiębiorców spośród 868 skontrolowanych placówek detalicznych, usługowych i gastronomicznych, Inspekcja Handlowa stwierdziła nieprawidłowości dotyczące m.in. oznaczenia towarów. Były wśród nich 24 placówki sieci Biedronka, 10 sieci Kaufland, po 7 sieci Lidl i Aldi - poinformował UOKiK.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma sklep przedsiębiorca gastronomia UOKiK kontrola

Ekspert od turystyki: rok 2023 nie będzie gorszy od tegorocznego, jeśli chodzi o wakacyjne plany Polaków

Rok 2022 był rekordowy pod względem wyjazdów turystycznych Polaków, odnotowano aż 20 procentowy wzrost w okresie letnim, w porównaniu do najlepszego od lat roku 2019, czyli tego jeszcze sprzed pandemii - powiedział Marek Kamieński, ekspert ds. turystyki w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wakcje turystyka gastronomia wojna na Ukrainie

Eksperci o sytuacji na rynku pracy i bezrobociu

Kończy się rynek pracownika, ale to normalna sytuacja w gospodarce. Gdy bezrobocie maleje, to za jakiż czas musi wzrosnąć. Niepokojące może być jednak to, że planowane są zwolnienia grupowe, co może dotknąć konkretne branże czy konkretne regiony kraju. Pojawiające się żądania przedsiębiorców, aby państwo kolejny raz wszystkim pomogło, bo koszty działalności rosną, nie jest uzasadnione. Jeśli pomoc, to tylko bardzo precyzyjna - mówiły ekonomistki w audycji "Rządy pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska z SGH i dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zatrudnienie bezrobocie gastronomia przedsiębiorca