Jurorka Plebiscytu Nieprzeciętni Areta Szpura: wyobraź sobie lepszą przyszłość Ziemi i dąż do niej

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 09:40
- Wszyscy mówimy o zagładzie ekologicznej i zbliżających się kolejnych końcach świata. Tymczasem przecież ciężko pracujemy, by poprawić kondycję środowiska, więc może czeka nas nieco lepsza przyszłość. Bądźmy na nią dobrze przygotowani - mówiła Areta Szpura. 
Areta Szpura, ze swoją poprzednią książką Jak uratować świat? Czyli co możesz zrobić dla planety
Areta Szpura, ze swoją poprzednią książką "Jak uratować świat? Czyli co możesz zrobić dla planety" Foto: Adam Świetlicki/Czwórka

Areta Szpura była połową marki modowej Local Heroes, a ubrania z ich logo - i nośnym hasłem "Doing real stuff sucks" - nosili Justin Bieber czy Miley Cyrus. W 2017 roku opuściła firmę, by żyć z zgodnie z własnymi zasadami i postawiła na ekologię. Na rzecz środowiska działa aktywnie już od kilkunastu lat. Mówi o wpływie człowieka na ekologię, prowadzi prelekcje, wyjaśnia.

W swojej książce sprzed trzech lat "Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety?" pisze m.in. o tym, jak zmniejszyć ilość produkowanych śmieci, zrezygnować z plastiku, czym jest fast fashion i co wpisuje się w ideę "less waste". - To była duża ilość podstawowej wiedzy o tym, co warto robić doraźnie. Teraz pomyślałam, że warto pójść dalej, ale zanim to się stanie trzeba wiedzieć, dokąd zmierzamy - mówiła Areta Szpura. Dlatego gość Czwórki, która mieszka w Finlandii, napisała książkę "Instrukcja obsługi przyszłości". - Przyjechałam tu uczyć się o tym, co dobrego można zrobić dla Polski, ale tak naprawdę te kraje z perspektywy planety znajdują się dość blisko siebie, więc czeka je podobna przyszłość - mówiła Areta Szpura. 

Książka "Instrukcja obsługi przyszłości" napisana jest w formie wywiadów z aktywistami i działaczami proekologicznymi, a podzielona jest na kilka "bloków tematycznych" - dziedzin życia, są to m.in. technologia, żywność, środowisko czy przyszłość miast. - Pisząc tę książkę, sama uczyłam się, bo każda rozmowa była dla mnie źródłem wiedzy - podkreślała gość Czwórki. - Warto po prostu wyobrazić sobie przyszłość, do której chcemy dążyć, stwórzmy sobie przyszłość, do której nam się będzie chciało rano wstawać i w niej działać. Wtedy jest większa szansa, że uda nam się ją osiągnąć.

Posłuchaj
10:45 szpura eko 2022_05_17-07-17-57.mp3 Areta Szpura mówi o książce "Instrukcja obsługi przyszłości" (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Jednym z zagadnień poruszanych w książce jest ślad węglowy. - Wszyscy go zostawiamy, produkujemy dwutlenek węgla nawet teraz, rozmawiając i oddychając - podkreślała. Jednak kolejnym miejscem wcale nie tak bardzo ekologicznym jest internet. - To złudne, bo wydaje nam się, że sieć nie jest materialna. Tymczasem to nieprawda - by istniał internet, gdzieś muszą być serwery. Słuchanie muzyki w sieci, gdy w tle leci cały czas teledysk, pobierając dane także może nie być eko - mówiła w Czwórce.

Tłumaczyła także, że mieszkanie w miastach może być bardziej eko niż życie na wsi. - Jeśli mieszka się w bloku, potrzebujemy mniej energii niż do ogrzewania dużego domu na wsi. Jest także m.in. koncepcja miasta 15-minutowego, czyli takiego, w którym wszędzie możemy dotrzeć w kwadrans na rowerze bądź piechotą. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Robert Grzędowski

Gość: Areta Szpura (pisarka, aktywista i działaczka na rzecz ekologii)

Data emisji: 17.05.2022 

Godzina emisji: 7.15

kd