Sezon na stypendia. Jak zawalczyć o to wymarzone?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 14:57
Oferta stypendialna skierowana jest do uczniów, studentów, absolwentów, doktorantów oraz naukowców. - Chodzi nie tylko o środki finansowe, ale także o możliwości wyjazdów czy spotkania z mentorami - mówiła Weronika Madejek. 
Jak zawalczyć o stypendium marzeń?
Jak zawalczyć o stypendium marzeń?Foto: shutterstock/YanLev

Jak tłumaczyła gość Czwórki Weronika Madejek z portalu "Moje stypendium", koniec marca to dobry moment, by zainteresować się ofertą stypendialną z różnych instytucji i wybrać te, które nas zainteresują. Oferta stypendialna skierowana jest nie tylko do studentów, ale także do uczniów szkół różnego szczebla, a także absolwentów, doktorantów oraz naukowców. W puli są stypendia naukowe, socjalne, ale także artystyczne, sportowe czy za działalność społeczną. - Jeśli szukamy oferty stypendialnej za granicą, warto sprawdzić oferty w konkretnym kraju, do którego chcemy się udać - podkreślała gość Czwórki. - Dodatkowo stypendia z reguły się nie wykluczają, choć oczywiście każde ma osobny regulamin, z którym warto się zapoznać. 

Matura z Czwórką - SPRAWDŹ TO <<<

Jak zaznaczała, stypendia to nie tylko dodatkowe fundusze. - Największym zainteresowaniem cieszą się te, które oferują kompleksowe wsparcie. Można też liczyć na mentoring, pomoc w wyjazdach, spotkania z ciekawymi ludźmi, wsparcie w zakupie konkretnego sprzętu - opowiadała Weronika Madejek. 

Sprawdź także:

Stypendiów mogą szukać nawet uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych, którzy chcą otrzymać pomoc na czas kolejnego etapu nauki. - Kwoty, które można uzyskać w ramach stypendiów, są zróżnicowane: od kilkudziesięciu złotych miesięcznie, jeśli mówimy o małych, regionalnych programach, aż po nawet kilka tysięcy złotych. Są stypendia, które stanowią dodatek, nagrodę, ale też takie, które pozwalają nam się utrzymać, na przykład w nowym mieście. Dostępne są oferty jednorazowego wsparcia, które ma nam wystarczyć na przykład na dziesięć miesięcy, ale także te, wypłacane cyklicznie - wyliczała. 

Posłuchaj
10:03 madejek_PR4_AAC 2023_03_27-09-14-07.mp3 Jak skutecznie ubiegać się o wymarzone stypendium? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Procedura otrzymania stypendium nie obejdzie się bez "papierologii". Wymagane dokumenty to: dokument potwierdzający nasze wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe, czy artystyczne, udział w przeróżnych konkursach tematycznych. Warto mieć informacje o dochodach w rodzinie - mówiła gość Czwórki. - Coraz częściej jednak fundatorzy wymagają od przyszłych stypendystów pisania listów motywacyjnych - wyliczała. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Weronika Madejek ("Moje stypendium")

Data emisji: 27.03.2023

Godzina emisji: 09.15

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka Kamil Jasieński