"Korea od kuchni". Smaki Azji to nie tylko kimchi i ryż

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2023 13:07
- Dieta przeciętnego Koreańczyka wcale nie jest lekka: jest obfita w mięso, tłusta, ostra i zawiera dużą ilość cukru - mówiła Anita Raszka, autorka książki "Korea od kuchni". 
Kimchi to tradycyjny koreański przysmak, produkowany zwykle ze fermentowanej kapusty, soli i ostrej papryki.
Kimchi to tradycyjny koreański przysmak, produkowany zwykle ze fermentowanej kapusty, soli i ostrej papryki.Foto: Nungning20/Shutterstock

Kuchnia koreańska to nie tylko dobrze znane polskim smakoszom kimchi. To przede wszystkim wielość kolorów, aromatów i smaków, z którymi czasem trzeba się oswoić - ostrość koreańskiej papryczki chilli, słony smak pasty ze sfermentowanej soi, czy słodycz syropu z brązowego ryżu. To także inna kultura serwowania i jedzenia potraw. - Bazą potraw jest ryż, a cała reszta to wyłącznie dodatki. W restauracji i w domu wszyscy jedzą ze wspólnych talerzy własnymi pałeczkami. Funkcjonują jednak zasady etykiety, w myśl których, jeśli już dotkniemy jedzenia, jest ono nasze. W praktyce jednak i tak dzielą się jedzeniem - mówiła Anita Raszka. 

Jedną z popularnych potraw azjatyckich jest kimchi, czyli kiszona kapusta w specjalnej formule. - Jest sporo dań, które w Azji i Europie są podobne. To dlatego, że kulinarne tradycje migrują. Wiele dań, które dziś mamy na stołach, pochodzi z Chin, albo Mongolii - opowiadała gość Czwórki. - Na przykład placki ziemniaczane funkcjonują na obu kontynentach, choć w Korei jada się je z sosem sojowym, doprawione cebulką. Są Koreańczycy, którzy nie lubią kimchi, choć jest ono niemal zawsze podawane do posiłku. 

Posłuchaj
14:57 kimchi_PR4_AAC 2023_04_18-08-12-45.mp3 Anita Raszka opowiada o tradycjach kulinarnych Korei (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

W koreańskiej kuchni dostrzec można wiele amerykańskich wpływów, co wynika z wojennej przeszłości tego kraju. - Teraz panuje tam moda na ser. Właściwie wszystko jada się z serem, nawet kukurydzę konserwową - zaznaczała gość Czwórki. - Ważnym, dodającym słodkości, elementem dań, są przeróżne syropy, m.in. z brązowego ryżu, czy ekstraktu śliwkowego.

Sprawdź także:

W koreańskich domach rzadko gotuje się pełne obiady każdego dnia. - Te potrawy są złożone, a ich przyrządzenie bywa skomplikowane, więc tamtejsze gospodynie niechętnie gotują. Zamiast zapraszać gości na domowe dania, chadza się raczej do restauracji. Są tam także dobre cukiernie i kawiarnie - mówiła Anita Raszka. - Makarony na zimno to dodatek do grilla, w domach jada się ryż, na przykład z warzywnymi placuszkami, do tego ryby. 

Anita Raszka zafascynowana jest azjatycką kulturą, popkulturą i kulinariami od dziecka. - To zaczęło się, gdy byłam nastolatką, oczywiście pojawiły się w moim życiu tamtejsze filmy i seriale, muzyka k-popowa też miała wpływ na moje zainteresowania i tę pasję - wspominała gość Czwórki. - Propagowanie tradycji poprzez pokazywanie światu popkultury to specjalny zabieg tamtejszego rządu. A ja dałam się złapać na ten haczyk. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Anita Raszka (studentka Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu na UJ, autorka książki "Korea od kuchni")

Data emisji: 18.04.2023

Godzina emisji: 08.15

kd