Mikołaj Basiński: lasu nie sprzątamy tylko dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 10:56
Mikołaj Basiński prowadzi leśne poszukiwania, przy okazji sprzątając lasy. - Estetyka zamienia się trochę w etykę, bo sprzątamy również dla naszej przyrody - mówi gość Czwórki. - Nie robimy tego tylko dlatego, żeby było miło nam ludziom spacerować, ale również po to, żeby ratować życie leśnych organizmów.
Mikołaj Basiński, autor fanpagea Szukam w lesie
Mikołaj Basiński, autor fanpage'a Szukam w lesieFoto: Czwórka/Kamil Jasieński

Mikołaj jest autorem fanpage'a Szukam w lesie, którego głównym celem jest uświadamianie innym, że problem zaśmiecania lasów istnieje. W swoich filmikach edukuje i zachęca do samodzielnej aktywności w sprzątaniu leśnych kniei.


Moda na zbieranie śmieci

Zaczęło się od frustracji stanem polskich lasów, a pomysł na sprzątanie pojawił się podczas jednej z przechadzek. - Gdy byliśmy na spacerze, żona zwróciła uwagę na leżące śmieci, wówczas postanowiliśmy, że zaczniemy sprzątać - opowiada gość audycji. - Na co dzień pracuję jako konferansjer i pomyślałem, że moje doświadczenie obycia z kamerą i publicznością można wykorzystać. Pojawił się pomysł, żeby ten ważny temat nagłośnić w sieci. Zrobiłem kanał, na którym promuję modę na zbieranie śmieci. Tak się zaczęło.

Z danych przedstawionych przez Lasy Państwowe wynika, że sprzątanie lasów kosztuje około 20 mln zł rocznie. Co niestety nie do końca wystarcza. Rozmówca Kamila Jasieńskiego przyznaje, że coraz więcej osób ma świadomość problemu i chce angażować się w sprzątanie lasów. Jednak nie zawsze wiedzą, co należy robić z odpadami, jak je segregować i gdzie utylizować. O tym także traktują jego filmiki. - Działam lokalnie i rzeczywiście widać tego efekty. Cieszę się, gdy ludzie piszą, że też biorą worek do lasu i sprzątają - opowiada. - To jest dla mnie osobisty sukces, zwłaszcza gdy widzę ustawione worki z zebranymi odpadami.

 

Źr. Youtube/Szukam w lesie/ Śmieci, geocaching, psychologia leśna


Grunt to dobre przygotowanie

Mikołaj radzi, żeby do akcji sprzątania dobrze się przygotować - zwłaszcza jeśli chcemy to zrobić w grupie. Na początek trzeba zrobić wizję lokalną terenu i sprawdzić jego stan. - Należy stworzyć ramy terenowe i czasowe akcji. Powinniśmy zadbać o odpowiedni sprzęt, na który powinny składać się rękawiczki, grubsze worki, kijek ze szpikulcem na mniejsze śmieci i saperki, bo czasem trzeba coś wykopać - tłumaczy. - Jest też bardzo ważna rzecz, o której często zapominamy - że powinniśmy współpracować ze służbami, które są na miejscu, czyli np. z lokalnym leśniczym czy z gminą. Odezwać się do nich, bo oni też są od tego, żeby nam pomagać i działać.


Posłuchaj
18:04 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Michał Basiński - las 20.04.2023.mp3 Mikołaj Basiński o akcji sprzątania lasów (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Gość Czwórki rozmieszcza także w lesie fotokomórki, za pomocą których nagrywa zwierzęta. - Cieszę się, gdy uda mi się coś fajnego nagrać, a nagrywam zwierzęta po to, żeby pokazać głębię tego, po co tak naprawdę sprzątamy - wyjaśnia. - Nie sprzątamy tylko dla siebie, sprzątamy również dla naszej przyrody. Estetyka zamienia się trochę w etykę. Nie sprzątamy tylko dlatego, żeby było miło nam ludziom spacerować, ale również po to, żeby po prostu ratować życie, nawet najmniejszych organizmów, które żyją w lesie. Mikołaj Basiński jest także fanem geocachingu, dzięki któremu, jak przyznaje, lepiej można poznać las i jego zakamarki.

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Mikołaj Basiński (autor fanpage'a Szukam w lesie)

Data emisji: 20.04.2023

Godzina emisji: 08.15

aw