Polskie Radio
Section05
las

Ogromny pożar lasu w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. Polski śmigłowiec od świtu w akcji

Śmigłowce wznowiły rano gaszenie trwającego czwartą dobę pożaru lasów w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. W ciągu dnia do akcji mają przystąpić samoloty gaśnicze z Włoch - informuje czeski korespondent Polskiego Radia Wojciech Stobba. Akcja gaśnicza prowadzona jest na obszarze około tysiąca hektarów. Dotąd z rejonu pożaru ewakuowano ponad 450 osób. Ogień zniszczył osiem domów, na szczęście nie ma informacji o ofiarach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy pożar las parki narodowe straż pożarna

Europa płonie! Wielkie pożary na zachodzie kontynentu, groźnie także w Polsce

Na całym kontynencie, od Portugalii i Hiszpanii, przez Francję i Włochy, aż po Słowenię i Grecję wybuchają groźne pożary. Przyczyną są niezwyczajnie wysokie temperatury i często nieostrożność człowieka. Również w Polsce, w związku z sytuacją pogodową, sytuacja jest trudna.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA pożar las Europa zagrożenie zmiany klimatyczne Aleksander Ziemiańczyk Piotr Łodej Trójka

Pożary w lasach. "W większości spowodowane są przez człowieka"

Do 23 lipca 2022 r. miało miejsce w Polsce więcej pożarów lasów niż w całym 2021 roku. - Wszyscy po okresie covidowym chcą zaznać trochę spokoju i spotkać się z dziką przyrodą. I tutaj niestety brakuje racjonalnego myślenia czasami, kiedy rozpalamy ogień w lesie, kiedy palimy tam grilla, kiedy wyrzucamy śmieci, butelki albo kiedy wjeżdżamy samochodem - mówi Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej pożar Lasy Państwowe las

Lasoterapia, czyli leśne zabawy na każdą porę roku

Jakie przysmaki uwielbiają mrówki? Z czego zrobić leśne perfumy? Jak rozpoznawać tropy zwierząt na śniegu? Stwórz leśną galerię sztuki, zbuduj własnoręcznie wiatrowskaz lub zamień się w leśnego detektywa. Poznaj bogactwo leśnych kształtów i kolorów, dowiedz się, jakie zwyczaje mają zwierzęta mieszkające w lesie. Wyklejaj, maluj, wycinaj i baw się doskonale. A na koniec wpisz swoje imię w dyplomie i zostań ekspertem leśnych zabaw. Zapraszamy od odsłuchania "Jedynki Dzieciom"
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska las dzieci

"Big data w polskim rolnictwie". Nowe dotacje związane z technologiami cyfrowymi

Wsparcie związane z usługami rolniczymi zostało rozszerzone o cztery zakresy usług m.in. związanych z leśnictwem czy wykorzystaniem technologii cyfrowych. Nabór wniosków w tej sprawie ruszy 7 lipca. "Nowe przepisy mają zachęcać do wykorzystywania sztucznej inteligencji i big data w polskim rolnictwie" - podkreślono w informacji resortu rolnictwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo cyfryzacja dotacje big data Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi las