Co nas czeka na Pikniku? Czym jest serwer i naprawy starych sprzętów?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 07:27
O poranku zapraszamy do poznania ciekawostek języka polskiego. Wraz z Elizą Turkiewicz sprawdzimy jak ma działać nowa dyrektywa Komisji Europejskiej, która na naprawy starych rzeczy, a także przyjrzymy się, jak idą przygotowania do 26. Pikniku Naukowego. 
Warto znać prawa twórców kultury
Warto znać prawa twórców kulturyFoto: shutterstock.com/Dean Drobot

O 7.30 wskakujemy w świat języka polskiego i w ramach cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" porozmawiamy o ciekawostkach. Tym razem przyjrzymy się słowu "serwer", który dla starszych pokoleń jest "nowym zapożyczeniem z angielskiego", ale dla młodych "przecież istniał zawsze". Skąd więc się wziął? Sprawdzimy o poranku. Na cykl zaprasza Martyna Matwiejuk. 

Tuż po 8.15 odwiedzi nas Eliza Turkiewicz z Konfederacji Lewiatan. W marcu tego roku Komisja Europejska opublikowała projekt dyrektywy w sprawie prawa do naprawy - Right to Repair. Ma ona m.in. zobowiązać producentów do naprawy towarów 5-10 lat po zakupie. Każde państwo UE musi stworzyć także internetową platformę napraw, aby połączyć konsumentów z warsztatami i sprzedawcami odnowionych towarów na swoim obszarze. Zmiany te mają pomóc konsumentom i wpłynąć na ich stosunek do naprawiania, zamiast inwestowania w nowe urządzenia. Opowiemy o tym w Czwórce. 

W audycji sprawdzimy też, na jakim etapie są przygotowania do 26. Pikniku Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Zbadamy, czego będziemy mogli się dowiedzieć na Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk. W 2022 roku obchodziliśmy dwusetną rocznicę odczytania egipskich hieroglifów. Sprawdzimy jaka była do tego droga i czy na Pikniku dowiemy się o tym jeszcze więcej.  

W tym roku motywem przewodnim Pikniku Naukowego są rewolucje naukowe, a centralną postacią - Mikołaj Kopernik, który dokonał jednego z największych naukowych przełomów w historii ludzkości, burząc dotychczasowe wyobrażenie o wszechświecie.

W porannym paśmie Czwórki zaprosimy także na przegląd prasy i serwis sportowy.

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w czwartek (18.05) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

pj