Poznaj przodków. Jak stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 14:01
- Gdy zacznie się swoją przygodę z genealogią, to właściwie nie sposób jej przerwać. To fascynująca podróż w czasie - mówiła w Czwórce Patrycja Głaz, która odnalazła swoich przodków z początku XVIII wieku. 
Jak od podstaw zbudować własne drzewo genealogiczne?
Jak od podstaw zbudować własne drzewo genealogiczne?Foto: Shutterstock.com
  • Zanim zaczniemy poszukiwania w urzędach i parafiach, popytajmy seniorów o rodzinne historie. "To kopalnia wiedzy".
  • W Polsce tylko 10 proc. osób ma pochodzenie szlacheckie - wynika z wyliczeń gościa Czwórki.
  • Urzędy stanu cywilnego i internet - warto tam zaglądać, aby poznać swoich przodków.

Od czego zacząć tworzenie drzewa genealogicznego swojej rodziny?

- Pierwszy krok, który jest często pomijany, to po prostu zebranie informacji od rodziny: rodziców, dziadków, czasem pradziadków. Starsze osoby to z reguły kopalnia wiedzy. Warto zadać im pytanie o to, czy pamiętają swoich dziadków, być może będą wiedzieć coś o ich edukacji, uczelniach, na których się uczyli - opowiadała Patrycja Głaz z projektu "Genepodróże". - Kolejnym etapem jest uzupełnienie tych historii poprzez dodawanie dat. W internecie możemy znaleźć informacje z nagrobków, dzięki czemu zobaczymy daty urodzin i śmierci przodków. 

Potem warto udać się urzędu stanu cywilnego w określonym regionie. - Tu możemy poznać takie dane jak nazwisko panieńskie matki czy jej miejsce urodzenia - tłumaczyła Patrycja Głaz. - A potem jest już z górki, bo archiwa państwowe digitalizują i udostępniają swoje zbiory. Tu znajdziemy tzw. księgi metrykalne, czyli zapisy dat zgonów, urodzeń i małżeństw. Jeszcze bardziej pomocne są tzw. bazy indeksów. Ludzie przepisują dane przodków i zostają one w sieci. 

Myślisz, że jesteś szlachcicem? Prawdopodobnie się mylisz

Część dokumentów została zniszczona m.in. w trakcie II wojny światowej. - Nie można poddawać się na starcie i zakładać, że nasze dokumenty nie istnieją - podkreślała gość Czwórki. - Częstym błędem Polaków jest także to, że zakładają, że mają pochodzenie szlacheckie, tymczasem takich osób jest w naszym kraju tylko około 10 proc. Reszta ma inne korzenie - zaznaczyła.

Sprawdź także:

Gość Czwórki w ciągu kilku lat swoich badań odnalazła około 3 tys. nazwisk swoich przodków. - Doszłam do 1717 roku i jeszcze nie skończyłam. To data urodzenia mojej "osiem razy prababki" - tłumaczyła. Można także korzystać z testów DNA. - Dzięki temu możemy poznać swoje pochodzenie etniczne. Podczas takiego badania można wyrazić zgodę na tzw. "DNA Match" - to sugestia, że dzielimy jakąś część DNA z inną osobą, która robiła test.  

Posłuchaj
13:14 genealogia_PR4_AAC 2023_07_17-09-17-25.mp3 Patrycja Głaz tłumaczy, od czego zacząć tworzenie swojego drzewa genealogicznego (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Koperta dowodowa - kopalnia wiedzy dla potomnych

W momencie, gdy składamy pierwszy wniosek o dowód osobisty, zostaje założona koperta dowodowa. - W niej później składowane są wszystkie wnioski o dowód osobisty z całego naszego życia. Dla osoby, która w przyszłości będzie poszukiwać informacji, to bezcenna kopalnia wiedzy - podkreśliła Patrycja Głaz. - Tu znajdziemy także informacje o zmianie stanu cywilnego, przedwojennych adresach, albo nawet odpisy kart ewakuacyjnych - jeśli nasi przodkowie byli przesiedlani. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Patrycja Głaz (autorka bloga Genepodróże)

Data emisji: 17.07.2023

Godzina emisji: 09.15

kd