Polskie Radio
Section05
dokumenty

Zabójczy telefon

Większość z nas korzysta z telefonu w samochodzie – wykorzystujemy go do nawigowania i wyznaczania trasy. Okazuje się, że ten sam telefon, który zwiększa wygodę podróży może sprawić, że już nigdy nie wrócisz do domu. Dlaczego?
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja Radio kierowców samochody samochód kierowca kierowcy drogi POLSKA społeczeństwo bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze ubezpieczenia ubezpieczenie dokumenty prawo jazdy wypadek Polskie Radio Polskie Radio Kierowców zdrowie

"Zatrzymaj wspomnienia bliskich". Dlaczego warto spisywać historie rodzinne?

Każda pojedyncza historia jest warta uwagi i spisania. Poprzez dokumentację opowieści naszych bliskich możemy ocalić od zapomnienia to, co zostało w naszej pamięci. Zachęca do tego łączący międzypokoleniowość projekt "Zatrzymaj wspomnienia bliskich" - to zaproszenie dla seniorów, ale również ich rodzin, do spisywania swoich historii.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski rodzina dokumenty pamięć

"Wyciek tajnych dokumentów może zaszkodzić Ukrainie". Ekspert CIA o upublicznionych danych

- Niedawny wyciek tajnych dokumentów amerykańskiego wywiadu jest bardzo nietypowy, ale też bardzo szkodliwy na kilku poziomach - mówi Larry Pfeiffer, wieloletni urzędnik CIA i innych agencji wywiadowczych. Jak dodał, przeciek może zaszkodzić spodziewanej ukraińskiej ofensywie - choć może też zmotywować Waszyngton do zwiększenia pomocy Ukrainie. Zdaniem eksperta wyciek pokazuje też "słabość rosyjskich zabezpieczeń i to, jak głęboki wgląd amerykański wywiad miał w rosyjskim wojsku".
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna 2023 Rosja wojna na Ukrainie Stany Zjednoczone ŚWIAT dokumenty służby i bezpieczeństwo polityka CIA USA

Co wiemy o Rosji z tajnych dokumentów, które wyciekły do sieci? Oto 5 kluczowych danych

Ujawniane są kolejne informacje dotyczące tajnych danych wywiadowczych USA, jakie trafiły do sieci. Były wysoki urzędnik Pentagonu Mick Mulroy uważa, że przecieki stanowią "znaczące naruszenie bezpieczeństwa państwa". Sprawę komentują też media rosyjskie, wskazując na wiele ujawnionych słabości własnego państwa i armii.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna 2023 Rosja wojna na Ukrainie Stany Zjednoczone ŚWIAT dokumenty służby i bezpieczeństwo

"Ciche bohaterki", "niewiasty z bronią w ręku". Kobiety w powstaniu styczniowym

Opiekowały się rannymi. Służyły jako kurierki. Zajmowały się dostarczaniem walczącym żywności i ubrań. Co więcej: uczestniczyły w krwawych bitwach. W 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego warto przypomnieć o znaczącej roli, jaką w tym powstańczym zrywie odegrały kobiety.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe 160. rocznica powstania styczniowego kobieta Rosja wspomnienie dokumenty HISTORIA

Tajne dokumenty w domu Bidena. Biały Dom wydał oświadczenie, ale nadal nie ujawniono wszystkiego

Biały Dom przedstawił jak dotąd najbardziej obszerne - chociaż nadal ograniczone - wyjaśnienia, dlaczego wielokrotnie ujawniał tylko niekompletne informacje o tajnych dokumentach znalezionych w prywatnym biurze i domu prezydenta Joe Bidena. Jak przypomniała we wtorek telewizja CNN, taką postawę urzędników Białego Domu krytykowali nawet Demokraci.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Stany Zjednoczone Joe Biden Biały Dom dokumenty

Nowy rok, nowe rozwiązania. Elektroniczny dowód osobisty będzie równy plastikowemu

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński powiedział, że "liczę na to, że projekt ustawy o aplikacji mObywatel, który przewiduje m.in. zrównanie dokumentu elektronicznego z plastikowym dowodem osobistym niedługo trafi do Sejmu". Nowe funkcjonalności mogą być dostępne już w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  aplikacje dowód osobisty dokumenty ustawa prawo POLSKA polityka

Próby wyłudzenia numeru PESEL doświadczyło 27 proc. Polaków. Oszuści wykorzystują dane kontaktowe

27 proc. Polaków otrzymało w ostatnim czasie telefon lub e-mail z prośbą o podanie numeru PESEL od oszustów podających się za bank, dostawcę prądu lub internetu. Wykorzystują oni dane kontaktowe, którymi dzielimy się zbyt pochopnie - wynika z badania ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA oszustwa wyłudzenia pesel badania dokumenty finanse osobiste