Polskie Radio
Section05
genealogia

Szukanie śladów swoich przodków. Reportaż "Po nitce do kłębka" [POSŁUCHAJ]

Ich skarbem są nie tylko trzy córeczki, ale też stuletni tasak po prababci, zdjęcie z opisem "ojca matka", skrzynia z dokumentami, stara mapa Bronowa czy guzik z munduru bliskiego członka rodziny. Martyna i Andrzej Jankowscy znają swoją rodzinę - tę dalszą i bliższą od podszewki - ponieważ ich pasją jest genealogia.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka Aleksandra Sadokierska Dorota Sokołowska reportaż w Jedynce genealogia pr poleca

Córka neandertalczyka. Wisława Szymborska i przodkowie

- Jeden z jej przodków razem z kolegami podchorążymi szedł na Belweder, po linii matki jest jakiś drzeworyt tego Rottermunda od Belwederu, są wspomnienia dziadka z powstania styczniowego. Nic, tylko się chwalić, a ona jeżeli pisała w wierszach o rodzinie, częściej był to wątek na przykład gruźlicy, jakieś epizodziki z życia osobistego, rodzinnego, a nie z tej chwały. Nie uważała, że to jest jej chwała - mówiła o Wisławie Szymborskiej jej biografka Joanna Szczęsna.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska rodzina pisarze i poeci Dwójka Dorota Gacek genealogia

"The Crown": Rosjanie mordują, a Anglicy pobierają krew

W piątym sezonie serialu "The Crown" przenosimy się na chwilę do Jekaterynburga w 1918 roku, jesteśmy świadkami egzekucji rodziny Romanowów, a potem wracamy do Londynu z początku lat 90. XX wieku, by odkryć rolę, którą w rozwiązaniu zagadki tej zbrodni odegrał książę Filip, mąż Elżbiety II.
Zobacz więcej na temat:  The Crown serial netflix książę Filip HISTORIA Mikołaj II genealogia ZSRR bolszewicy Rosja Michaił Gorbaczow Borys Jelcyn ekshumacja zbrodnie sowieckie genetyka DNA profilowanie

Historia naszej rodziny. Gdzie szukać informacji na temat przodków?

Poszukiwanie rodzinnych korzeni to nie takie proste zajęcie, jak mogłoby się wydawać. Z jednej strony wymaga od nas dużo cierpliwości, jednak z drugiej daje sporo satysfakcji. - To jest nigdy niekończąca się historia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Igor Strojecki, genealog, publicysta i varsavianista. Jak i gdzie możemy znaleźć informacje o naszych przodkach?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska wspomnienie genealogia Igor Strojecki