Bruklin i "Szumpolita". Debiut łódzkich muzyków

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 13:03
Bruklin to kwintet z Łodzi grający klasycznego rocka. Właśnie ukazała się ich debiutancka płyta "Szumpolita", a w mediach społecznościowych możemy oglądać niezwykły animowany klip do utworu "Nie wiem".  
Bruklin w Czwórce
Bruklin w CzwórceFoto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Zespół Bruklin wydał swój debiutancki album "Szumpolita". 
  • Od epki grupy minęło aż 4 lata. Longplay był gotowy już w 2020 roku. Co wydłużyło wydanie płyty?
  • Wraz z albumem muzycy wypuścili nowy singiel - "Nie wiem". Niezwykłą animację zrobiła do niego Ania Walczak. 

Dla zespołu wydanie debiutanckiego albumu to moment jedyny i wyjątkowy. Nie inaczej jest w przypadku debiutu zespołu Bruklin, który nosi tytuł "Szumpolita". - Z debiutanckim albumem sytuacja jest taka, że zbierasz utwory od początku powstania zespołu. Są tu utwory, które powstały jako pierwsze i ostatnie w naszym dorobku - mówi Bartek Makrocki, wokalista. - Na tej płycie jest jeden utwór, który powstał przed powstaniem Bruklina, w poprzednim zespole, w którym cześć z nas grała - dodaje Rafał Napieralski aka Kosma Wokulski. - Tam powstał zalążek "Inicjacji". 

Bruklin i "Szumpolita"

Debiutancki album w pewnym stopniu definiuje zespół. - Będziemy przez niego postrzegani. To bardzo emocjonujący moment. Jesteśmy ciekawi, jak zostaniemy odebrani - przyznają muzycy. 

Ciekawostką jest, że Bruklin kazał nam czekać 4 lata na longplay od czasu wydania swojej epki. - Tu po drodze trafiła nam się pandemia, która sparaliżowała branżę, ale też dała nowy oddech, również nam - mówi Rafał Napieralski. - Sprzyjało nam to, że możemy cały czas i całą uwagę poświecić tworzeniu materiału. Już latem 2020 roku był on gotowy. Pozostał miks, praca nad barwami, master. Dwa lata temu skończyliśmy i zaczęliśmy szukać wydawcy - to długa przygoda. 


Posłuchaj
15:13 czwórka pierwsze słyszę 27.10.2023 bruklin.mp3 O albumie "Szumpolita" opowiadają muzycy zespołu Bruklin (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Udało się. Warner Music Poland zdecydował się wydać album Bruklina. Goście Kamila Jasieńskiego przyznają, że od tego momentu wszystko mocno ruszyło. A dziś (27.10) będziemy mogli odsłuchać płyty "Szumpolita" podczas Audio Video Show 2023.

27 października to dla zespołu czas dwóch premier. Ukazał się ich album, ale i najnowszy singiel - "Nie wiem". - To nasz najświeższy numer, jeśli chodzi o proces twórczy. Powstał wiosną tego roku z inicjatywy wytwórni - przyznają muzycy. - To teledysk animowany. Zrobiła go Ania Walczak. 

Bruklin - Nie Wiem [Official Visualizer]/Bruklin

Początki Bruklina

Bruklin nie jest pierwszym zespołem dla wszystkich jego członków. - Instrumentaliści z naszego składu grali w innych składach - opowiada gitarzysta. - W pewnym momencie zostaliśmy bez wokalu i zaczęliśmy robić muzykę. Pojawiło się pytanie, czy gramy instrumentalnie, czy szukamy wokalisty. Wtedy trafiliśmy na Bartka, który powiedział, że "będziecie, panowie, robić piosenki", i robimy piosenki. 

Kontekst powstania zespołu dopełnia opowieść Bartka. - Napisał do mnie basista zespołu, Jarek. Zaproponował przyjście na próbę. Było to dzień po moim rozstaniu z poprzednim zespołem i decyzji o tym, że daję sobie spokój z muzyką - zdradza. - Na pierwszą próbę poszedłem jedynie z ciekawości, ale złapaliśmy vibe. 

Bruklin jest z Łodzi

Nazwa zespołu może zaskakiwać. Jej pisownia nijak nie przystaje do tej angielskiej. - W ogóle nie braliśmy pod uwagę angielskiej nazwy - podkreślają goście Czwórki. - To słowo dobrze nam rezonowało, przykleiło się do nas. Bruklin to amerykańskie Bałuty, a my jesteśmy z Bałut. Mamy polskie teksty, utożsamiamy się z korzeniami, z naszym miastem. Jak już jesteś z Łodzi, to nie może być inaczej. To trochę piętno, ale takie, które trochę kochasz. 

Bruklin na swoim koncie ma również teledysk wydany dzięki wsparciu fanów. Udało im się zorganizować zbiórkę crowdfundingową jeszcze przed wydaniem debiutanckiego albumu. Dziś siłę zespołu budują w mediach społecznościowych, na koncertach, grając suporty. 

- Odbiór naszej muzyki na koncertach jest bardzo dobry. Staramy się też łapać kontakt bezpośrednio z fanami - mówią muzycy. - Już jutro zapraszamy na koncert w Centrum Promocji Kultury w Warszawie i na kolejne w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i Łodzi. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Goście: Bruklin

Data emisji: 27.10.2023

Godzina emisji: 09.16

pj