"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Klementynki - słodkie krewne mandarynek

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 09:00
Ich zapach, tak jak pomarańczy i mandarynek, kojarzy się ze świętami. Trafiły do nas wraz z nazwą, której źródło jest nieznane. Wiadomo natomiast, skąd klementynki pochodzą. 
Klementynki są doskonałym źródłem witaminy C.
Klementynki są doskonałym źródłem witaminy C.Foto: KarepaStock/Shutterstock.com
  • Klementynka to hybryda mandarynki z rejonu Morza Śródziemnego i pomarańczy.
  • Jako pierwszy wyhodował ją francuski misjonarz Marie-Clement Rodier.
  • Stało się to pod koniec XIX wieku w wiosce Misserghin w Algierii.
  • Roślina jest wrażliwa na skoki temperatur i bardzo źle znosi chłody.

Lubimy klementynki, bo nie mają pestek, są słodkie i łatwo się obierają. A w dodatku olejki eteryczne zawarte w ich skórce całkiem skutecznie poprawiają nastrój. Smakowite klementynki to bliskie krewne mandarynek z rejonu Morza Śródziemnego i pomarańczy.

Klementynki w Polsce - skąd się wzięły?

- Trafiły do nas wraz z nazwą, której źródło jest nieznane. Wiadomo natomiast, skąd klementynki pochodzą. Słowo "klementynka" zapisywane małą literą jest w polszczyźnie zapożyczeniem. Trudno tylko z całkowitą pewnością określić, jakim - opowiada autorka cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" Martyna Matwiejuk. - Określenie "klementynka" jest internacjonalizmem i ma swoje odpowiedniki niemal w każdym języku europejskim.

Botaniczne eksperymenty brata Clementa

Wiemy za to, gdzie i kiedy "narodziły się" klementynki. - Geograficzną ojczyzną tych owoców jest Algieria, a językową Francja - wyjaśnia dziennikarka. - Określenie powstało od imienia francuskiego misjonarza Clementa Rodiera. Członkowi Misji Ojców Świętego Ducha pod koniec XIX wieku w wiosce Misserghin, położonej na malowniczych, nasłonecznionych pagórkach niedaleko Oranu w północnej Algierii, udało się wyhodować pierwsze klementynki.

Posłuchaj
01:36 Czwórka Pierwsze slysze - ojczysty klementynki 07.12.2023.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Klementynki - bliskie krewne mandarynek (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Klementynki nie lubią chłodu

Niektórzy mówią, że stało się to przypadkiem, inni twierdzą, że to zrządzenie losu albo dar boży. Botanicy uznają klementynkę za hybrydę mandarynki z pomarańczą. "Citrus Clementina" ma podłużne ciemnozielone liście, małe, białe kwiaty oraz nieco spłaszczone na biegunach owoce. Roślina jest wrażliwa na skoki temperatur i bardzo źle znosi chłody. 

Zobacz także:

***

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać w porannej audycji "Pierwsze słyszę" po godz. 7.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

Ojczysty | nowy spot kampanii Ojczysty - dodaj do ulubionych | NCKultury

Język polski należy do najtrudniejszych języków świata. Badanie pochodzenia słów i ich ewolucji to fascynująca podróż przez historię i zwyczaje. Martyna Matwiejuk w audycji "Pierwsze słyszę" o godz. 7.30 do końca roku będzie wyjaśniać, dlaczego niektóre memy powodują, że "śmiejemy się do rozpuku", sprawdzi też językowy rodowód "kundla", skąd się wziął "majsterklepka" i jaką miarą jest "łut szczęścia". 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 7.30, zaprasza Martyna Matwiejuk.

mat. pras./kd/aw/pj/kul

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kasza w językach Słowian

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2023 07:30
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Tym razem ruszamy do kuchni - tej dawnej i tej współczesnej - kasza ma miejsce, w każdej z nich. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Naszyjniki dla koni, rycerzy i kobiet?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 07:30
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Zanim słowo naszyjnik stało się jednym z określeń kobiecej biżuterii, oznaczało część konnej uprzęży albo średniowiecznej zbroi rycerskiej. 
rozwiń zwiń