"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Co oznacza "szyć komuś buty"?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 08:45
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Tym razem sprawdzamy, co oznacza "szyć komuś buty". 
W Czwórce sprawdzamy, co to oznacza szyć komuś buty
W Czwórce sprawdzamy, co to oznacza "szyć komuś buty" Foto: shutterstock/ Robert Przybysz
  • W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" sprawdzamy, co oznacza zwrot "szyć komuś buty".
  • "Szyć komuś buty" można rozumieć dosłownie, jako usługę szewską. 
  • Zwrot ten jest również związkiem frazeologicznym o zupełnie innym znaczeniu.
  • "Szyć komuś buty" także oznacza "knuć przeciwko komuś, zamyślać jakąś intrygę.

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w każdy wtorek i czwartek w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem sprawdzamy, co oznacza powiedzenie "szyć komuś buty".

Jak podaje strona NCK "Ciekawostki językowe/Ojczysty-dodaj do ulubionych" - można, oczywiście, szyć komuś buty całkiem dosłownie: łącząc grubą, szewską dratwą odpowiednio przykrojone kawałki skóry lub filcu. Jednak zwrot "szyć komuś buty" jest również związkiem frazeologicznym o zupełnie innym znaczeniu: "knuć przeciwko komuś, zamyślać jakąś intrygę". Co do tego mają buty?


"Szyć komuś buty" - czy to dobrze?

Metafory odwołują się do tego, co najbardziej znane, by wydobyć to, co zaskakujące. Szycie było niegdyś jedną z najpowszechniejszych codziennych czynności, a szycie butów było "oczywistą oczywistością". Sam czasownik "szyć" - dzięki temu, że oznaczał czynność powszednią, znaną i wykonywaną na co dzień, a zarazem wymagającą zręczności, sprytu i pomyślunku - zyskał przenośne znaczenia "szykować, zamyślać, planować, zamierzać". Ponieważ u podłoża ludzkich przemyślanych działań nazbyt często, niestety, leżą złe intencje, znaczenie to przekształciło się w negatywne "knuć, knować, kartować, przygotowywać coś niecnego".


Posłuchaj
01:51 CZWORKA/Pierwsze słyszę - ojczysty - szyć komuś buty22.02.2024_mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Co oznacza zwrot "szyć komuś buty"? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Frazeologizm "szyć komuś buty", odwołując się do "dobrej czynności", wydobywa zarazem to "złe znaczenie": ten, kto szyje komuś buty, zamiast robić coś dla dobra bliźniego, czyni to na jego szkodę.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 7.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 7.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. pras.aw/pj

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czy słowo "beton" jest międzynarodowe?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 08:00
Język polski kryje wiele ciekawostek. Niektóre słowa znane są niewielu, inne znają wszyscy i w dodatku nie tylko w Polsce. Tak jest ze słowem "beton", o którym możemy powiedzieć, że jest międzynarodowe, a w dodatku ma dwa znaczenie. Wyjaśniamy je w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajakarstwo to nie wioślarstwo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 07:40
 O ciekawostkach językowych rozprawiamy w Czwórce w każdy wtorek i czwartek w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem sprawdziliśmy, dlaczego kajakarstwo nie jest wioślarstwem. 
rozwiń zwiń