"Ojczysty - dodaj do ulubionych". "Idziemy na łyżwy!" - łyżwa niejedno ma imię

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 16:50
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Tym razem nieco o sporcie. "Idziemy na łyżwy!" - jednak słowo "łyżwy" nie zawsze oznaczało to, co współcześnie. 
W Czwórce bierzemy pod lupę określenie idziemy na łyżwy
W Czwórce bierzemy pod lupę określenie "idziemy na łyżwy!"Foto: shutterstock/Pavel Ilyukhin
  • W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" mówimy o określeniu "idziemy na łyżwy".
  • Okazuje się, że słowo łyżwa jest znacznie starsze od tego, co dziś nim nazywamy.
  • Wcześniej m.in. "łyżwą" określano czółno i statek do spławiania zboża.

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w każdy wtorek i czwartek w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem przyglądamy się określeniu "idziemy na łyżwy!".

Jak podaje strona NCK "Ciekawostki językowe/Ojczysty-dodaj do ulubionych" - samo słowo "łyżwa" jest znacznie, ale to znacznie starsze od tego, co dziś nim nazywamy. Czym była "łyżwa" dawniej, zanim nabrała współczesnego znaczenia?


"Łyżwy" - co oznaczały dawniej?

"Łyżwy" jako metalowe ostrze mocowane pod podeszwą buta po to, żeby można było z większą lub mniejszą gracją ślizgać się po lodzie, zaczęły być powszechnie używane dopiero pod koniec XIX wieku. W epoce Bolesława Prusa były nowinką rekreacyjną dla mieszkańców miast cieszących się odrobiną wolnego czasu w zimowe niedziele.


Posłuchaj
01:35 CZWORKA ?Pierwsze słyszę - ojczysty łyżwy 22.02.2024.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Analizujemy zwrot "idziemy na łyżwy" (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Wcześniej, w XVII i XVIII wieku, "łyżwą" zwano czółno długie, wąskie i płaskie. Od tego znaczenia powstały kolejne: "łyżwa" jako statek do spławiania zboża i techniczne "łyżwa" jako rodzaj pontonu do utrzymywania mostu.

"Most na łyżwach" oznaczało most pontonowy, "łyżwami" nazwano też płozy u sań, a także długie, wąskie narty, przypominające trochę biegówki - ale używane nie dla rozrywki, jak obecnie, tylko jako ułatwienie poruszania się po głębokim śniegu.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 7.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 7.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. pras.aw/pj/wmkor

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czy słowo "beton" jest międzynarodowe?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 08:00
Język polski kryje wiele ciekawostek. Niektóre słowa znane są niewielu, inne znają wszyscy i w dodatku nie tylko w Polsce. Tak jest ze słowem "beton", o którym możemy powiedzieć, że jest międzynarodowe, a w dodatku ma dwa znaczenie. Wyjaśniamy je w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajakarstwo to nie wioślarstwo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 07:40
 O ciekawostkach językowych rozprawiamy w Czwórce w każdy wtorek i czwartek w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem sprawdziliśmy, dlaczego kajakarstwo nie jest wioślarstwem. 
rozwiń zwiń