"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Różyczka, odra i świnka - skąd się wzięły nazwy tych chorób?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 07:25
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Tym razem sprawdzamy, skąd się wzięły nazwy chorób dziecięcych takie jak "różyczka", "odra" i "świnka".  
Ospa to jedna z chorób wieku dziecięcego
Ospa to jedna z chorób wieku dziecięcegoFoto: shutterstock//FamVeld
  • W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" sprawdzamy, skąd się wzięły nazwy chorób dziecięcych.
  • Pod lupę bierzemy takie wyrazy jak "różyczka", "odra" i świnka".
  • Jak się okazuje, "odra" wcale nie pochodzi od nazwy polskiej rzeki.
  • Pochodzi od słowa "odarcia", czyli współcześnie "otarcia", które wyglądem przypominają charakterystyczne dla tej choroby plamki. 

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w każdy wtorek i czwartek w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem pod lupę bierzemy choroby wieku dziecięcego i sprawdzamy, skąd wzięły się "odra", "różyczka" i "świnka".

Odra - czy ta choroba ma coś wspólnego z rzeką? 

Jak podaje strona NCK "Ciekawostki językowe/Ojczysty-dodaj do ulubionych" - "różyczka", "odra" - wirusowa choroba wieku dziecięcego, charakteryzująca się m.in. pojawianiem się czerwonych plamek na skórze - wzięła swoją nazwę wcale nie od rzeki, tylko od określenia wysypki.

Co najmniej od XVII wieku (na co wskazują poświadczenia w tekstach pisanych) czerwonawą wysypkę, czyli liczne, czerwone, chorobowe plamki występujące czasem na skórze, określano mianem odry. Plamki takie wyglądają bowiem jak otarcia skóry: dziś powiemy otarcia, kiedyś powiedziano by "odarcia" - stąd "odra". W drugiej połowie XIX wieku, gdy spolszczano nazwy chorób, zawężono znaczenie wyrazu "odra" do choroby o łacińskiej nazwie moribilli.


Posłuchaj
01:46 CZWORKA/Pierwsze słyszę - Ojczysty - dodaj do ulubionych - "różyczka", "odra" i "świnka"23.05.2024.mp3 Ojczysty - dodaj do ulubionych. Skąd w języku polskim wzięły się nazwy chorób dziecięcych: "różyczka", "odra" i "świnka"? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

"Świnka" i "różyczka" - skąd się wzięły nazwy tych chorób dziecięcych?

"Świnka" - nagminne zapalenie przyusznic (med.) - charakteryzuje się tym, że choremu obrzmiewa i puchnie szyja w okolicy ślinianek, a to naszym przodkom kojarzyło się z wyglądem świńskiego łba osadzonego na krótkiej i grubej szyi. Widocznie jednak współczucie dla chorych, a może i to, że na świnkę chorują głównie dzieci, spowodowało nadanie jej zdrobniałej nazwy (świnka, a nie: świnia).

Także "różyczka" ma nazwę zdrobniałą - może z tych samych względów. W tym wypadku jednak podstawą przeniesienia znaczenia wyrazu pospolitego na nazwę choroby był nie wygląd chorego, tylko barwa miejsc chorobowych (plam na skórze): od różowej po pąsową.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 6.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 6.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. pras.aw

wmkor

mpkor

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czy słowo "beton" jest międzynarodowe?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 08:00
Język polski kryje wiele ciekawostek. Niektóre słowa znane są niewielu, inne znają wszyscy i w dodatku nie tylko w Polsce. Tak jest ze słowem "beton", o którym możemy powiedzieć, że jest międzynarodowe, a w dodatku ma dwa znaczenie. Wyjaśniamy je w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajakarstwo to nie wioślarstwo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 07:40
 O ciekawostkach językowych rozprawiamy w Czwórce w każdy wtorek i czwartek w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem sprawdziliśmy, dlaczego kajakarstwo nie jest wioślarstwem. 
rozwiń zwiń