Walka na miecze świetlne. Oficjalne mistrzostwa w byciu Jedi

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 13:13
Walki na miecze świetlne oficjalnym sportem we Francji. - Sam fakt, że jest grupa zapaleńców, która chce to robić, jest cudowny - mówi Andrzej Mazuruk, fan "Gwiezdnych wojen" i szermierz.
Audio
  • Mistrzostwa Francji w walce na miecze świetlne - co wiadomo o tej dyscyplinie sportu (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Walka na miecze świetlne w Nowym Jorku. Czy ta dyscyplina powtórzy sukces w Europie?
Walka na miecze świetlne w Nowym Jorku. Czy ta dyscyplina powtórzy sukces w Europie?Foto: PETER FOLEY/PAP

Francuska Federacja Szermiercza połączyła właśnie siły z Francuską Akademią Walki na Miecze Świetlne (Academy) i zorganizowała pierwszy turniej w nowej dyscyplinie: walki na miecze świetlne oficjalnie stały się sportem w tym kraju. Nowa dyscyplina powstał po to, by odciągnąć młodych ludzi od telewizorów i ekranów komputerów, a w perspektywie - ograniczyć choroby cywilizacyjne. - Wątpię, by udało się skonstruować prawdziwy miecz świetlny, myślę, że będą to miecze piankowe - tłumaczy Andrzej Mazuruk. Powstał już wstępny regulamin zawodów. Rundy walk trwają po 3 minuty, a zawodnik wygrywa po zdobyciu określonej liczby punktów. Spodziewam się więc dużej publiczności, zwłaszcza fanów "Star Wars".

Co jeszcze wiemy o nowej dyscyplinie sportu i mistrzostwach? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotował Mateusz Kulik

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 21.02.2019

Godzina emisji: 7.15

kd