Płatki owsiane na cenzurowanym. Zdrowa owsianka zanieczyszczona?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 10:38
12 rodzajów płatków owsianych różnych producentów trafiło pod laboratoryjne lupy badaczy z Fundacji Pro-Test. Wyniki są rozczarowujące. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

shutterstock łąka koniczyna 1200.jpg
"Dzika kuchnia" na talerzu - poszalej z naturą

Fundacji Pro-Test zajmuje się porównywaniem i testowaniem różnego rodzaju produktów. Tematem i obiektem jednego z ostatnich badań były płatki owsiane dostępne na polskim rynku. 


Posłuchaj
03:28 czwórka pierwsze słyszę 30.06.2021 płatki.mp3 Co znaleziono w płatkach owsianych? (Czwórka/Pierwsze słyszę)

 

Przetestowano 12 rodzajów płatków owsianych różnych producentów. Wyniki zaskakują.

Wszystkie z nich zawierały nikiel. - Znajdował się we wszystkich próbkach płatków, które przetestowaliśmy - mówi Joanna Wosińska z fundacji. - Ciekawym wynikiem naszego testu było to, że najwięcej niklu znajdowało się w produktach ekologicznych, oznaczonych jako bio. Te produkty powinny być jak najmniej zanieczyszczone, a najlepiej w ogóle. Niestety one w naszych testach pod względem zawartości niklu wypadły najgorzej - dodaje. 

To zła informacja zwłaszcza dla osób uczulonych na ten pierwiastek. - Nikiel jest metalem ciężkim, szkodliwym dla zdrowia. Można być na niego uczulonym - mówi rozmówczyni Martyny Ogonek. - Po publikacji testów odezwało się do nas dużo osób z podziękowaniami za ujawnienie wyników. Do tej pory nie łączyły swych dolegliwości z płatkami owsianymi - dodaje. 

Czytaj także:


W trzech rodzajach płatków owsianych wykryto mikotoksyny, czyli toksyny wytwarzane przez pleśń. Taka sama liczba przebadanych próbek zawierała glifosat. - W płatkach owsianych, które uchodzą za składnik zdrowej diety, konsumenci się tego nie spodziewali. Glifosat to składnik pestycydów chwastobójczych - mówi rozmówczyni Czwórki. - WHO uznało go za prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi - dodaje. - Powinniśmy wybierać takie produkty, w których glifosatu jest najmniej. 

Ważną informacją jest, że żadna z przebadanych próbek nie przekroczyła dopuszczalnych prawem limitów zanieczyszczeń. 

Joanna Wosińska zaznacza, że płatki owsiane to nie jedyny produkt, który spożywamy, a który może zawierać szkodliwe substancje. Jeśli jednego dnia zjemy zanieczyszczone, choć mieszczące się w limitach, płatki, takie same owoce czy warzywa, to przestajemy mieć kontrolę nad liczbą dziennie spożywanych zanieczyszczeń i być może zaczynamy przekraczać bezpieczne limity. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 30.06.2021

Godzina emisji: 6.16

pj