Co się stanie, gdy wyłączą internet?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 15:46
- To przewrotne pytanie. Nie wiadomo, czy groźniejsze byłoby dla społeczeństwa samo wyłączenie sieci, czy na przykład wojna informacyjna i zalew fake newsów - mówiła w Czwórce dr Barbara Przywara. 
Kto może wyłączyć internet i czy w ogóle jest to prawdopodobne?
Kto może wyłączyć internet i czy w ogóle jest to prawdopodobne?Foto: Verconer/Shutterstock

Internet stał się nieodłączną częścią życia współczesnego człowieka. Nie tylko ułatwia i umożliwia nam codzienną pracę i naukę, ale także daje przestrzeń do relacji towarzyskich oraz dostęp do rozrywki. W czasach pandemii COVID-19, gdy kolejne obszary naszego życia jeszcze mocniej zanurzyły nas w sieci, coraz trudniej jest wyobrazić sobie taki scenariusz.

Jak tłumaczyła w rozmowie z Czwórką dr Barbara Przywara, socjolog internetu, wyłączenie tego medium byłoby możliwe, ale warto zadać sobie pytanie, dlaczego tak bardzo obawiamy się życia offline. Spowoduje to m.in. krach na światowych giełdach, zapaść komunikacyjną. - Mamy na świecie trochę przykładów, gdzie rozmaite reżimy ograniczają bądź całkowicie odcinają sieć swoim obywatelom - tłumaczyła. Jak podkreślała, prawdopodobnie równie niebezpieczne, jak odłączenie sieci i uniemożliwienie ludności dostępu do informacji, byłoby zalanie odbiorców falą fake newsów. - Praktycznie współczesny człowiek zacząłby się w nich gubić - mówiła ekspert.

Dlatego warto dbać o swoją cyfrową równowagę i cyfrowy dobrostan. W ramach projektu "Przybij piątkę nauce" dr Barbara Przywara poprowadzi 19 stycznia webinar pt. "Co się stanie, gdy wyłączą internet". - Chodzi o to, by internet przynosił nam korzyści i radość, a nie wprowadzał nas w zły nastrój - podkreślała gość Czwórki.

Posłuchaj
06:02 _PR4_AAC 2022_01_19-08-16-38.mp3 Co się stanie, jeśli internet przestanie działać? Rozmowa z dr Barbarą Przywarą (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

- Myślę, że problemem nie jest to, że dużo korzystamy z internetu i kontrolujemy naszą aktywność w sieci, ale w jaki sposób to robimy i na ile to internet kontroluje nas. Sieć powinna być wyłącznie narzędziem, oczywiście bardzo potrzebnym i przydatnym. Samo odłączenie od sieci, którego się obawiamy, nie jest najpoważniejszym problemem - mówiła dr Barbara Przywara.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: dr Barbara Przywara (doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej, socjolog internetu)

Data emisji: 19.01.2022

Godzina emisji: 08.30

kd