Remont mieszkania. Jak urządzić wnętrze tak, aby było wygodne?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 13:57
- Wnętrza, w których spędzamy całe dnie, nierzadko z psem czy kotem, dostosowują się do nas i naszego stylu życia. Muszą się więc z czasem zmieniać, nie oczekujmy, że zawsze będą doskonałe - mówiła Magda Motrenko z kanału "Wnętrza Zewnętrza".
Magda Motrenko z kanału YT Wnętrza Zewnętrza
Magda Motrenko z kanału YT "Wnętrza Zewnętrza"Foto: Czwórka

Jak opowiada gość Czwórki, w polskich mieszkaniach panują przeróżne style - ilu lokatorów, tyle pomysłów na aranżację wnętrz. - Naszych rodaków można podzielić na dwie główne grupy: jedni lubią nowoczesne, minimalistyczne wnętrza, gdzie wszystko jest posprzątane i pochowane, a drudzy - wnętrza "z charakterem". W takich mieszkaniach stoją stare meble, pamiątki po dziadkach, każdy przedmiot ma swoją historię - opowiadała Magda Motrenko. 

Zdaniem gościa Czwórki polski rynek mieszkaniowy szybko się rozwija i widać to we wnętrzach, które oferowane są na wynajem i sprzedaż. - Jest coraz lepiej, rynek się trochę sprofesjonalizował i właściciele mieszkań przygotowują je tak, by były funkcjonalne dla najemców. Kiedyś częściej z sentymentu pozostawiali w domach przedmioty zupełnie niepotrzebne nowym lokatorom - wyliczała. 

Jeśli wynajmujemy mieszkanie, warto spojrzeć na jego wnętrze pod kątem użytkowym. - Nie ma uniwersalnych rad związanych z tym, co powinno się znaleźć w takim lokalu, bo każdy ma swoje preferencje. Sama zwracam uwagę, by w kuchni był piekarnik, ale są osoby, które z takich rzeczy nie korzystają - mówiła Magda Mortenko. - Najważniejsze jest więc to, by umieć dogadać się z właścicielem. Wówczas możliwe będzie na przykład przemalowanie płytek. To bardzo wdzięczne zajęcie, rozwiązanie jest niedrogie, a farba długo się trzyma. Warto także zapytać, czy możemy powiesić dekoracje na ścianach. To idealnie stworzy klimat mieszkania - podkreślała ekspert. 

Największymi błędami dotyczącymi urządzenia lokalu, które mogą sprawić, że życie w nim będzie udręką, jest niefunkcjonalne rozplanowanie ścian i sprzętów. - Na przykład lodówka, której drzwi otwierają się w niewłaściwą stronę. Nie każdy umie to zmienić. Jeśli oglądamy mieszkanie w dzień, gdy jest jasno, i tak sprawdźmy, gdzie włącza się światło - bo może być tak, że kuchenną lampę trzeba włączyć z przedpokoju. Zdarzają się drzwi od szafy otwierające się na lustro albo kuchnie bez szuflad na sztućce - mówiła gość Czwórki. 

Posłuchaj
14:48 czwórka mieszkanie 2022_09_26-08-14-25.mp3 Jak urządzić mieszkanie z pomysłem? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Jeśli mieszkanie jest niewielkie, warto wykorzystać jego wysokość, czyli zrobić zabudowę na wymiar pod sam sufit. Małe przestrzenie uwielbiają także lustra, które powiększają optycznie przestrzeń. Jeśli ktoś nie lubi często na siebie patrzeć, można powiesić lustra na takiej wysokości, by i tak spełniały swoją funkcję. Zasada jest taka, że jeśli o coś się obijamy, to nie powinno tego tam być - mówiła Magda Mortenko. - Nie oszczędzajmy na elementach, które trudno potem wymienić: podłogach czy płytkach. Warto jednak szukać dobrych rzeczy z drugiej ręki, by ceny były przystępne - podkreślała. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Magda Motrenko (kanał YT "Wnętrza Zewnętrza")

Data emisji:26.09.2022

Godzina emisji: 8.15

kd