Jak czytać etykiety? "Ważne, który składnik jest na pierwszym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 12:44
- Pierwsza zasada to im krótszy skład produktu, tym lepiej. Jednak i od tej reguły zdarzają się wyjątki - przestrzegała w Czwórce Agnieszka Pocztarska z serwisu "Czytamy etykiety".
Podczas zakupów warto zwracać uwagę na datę przydatności i skład produktu.
Podczas zakupów warto zwracać uwagę na datę przydatności i skład produktu.Foto: Shutterstock/Minerva Studio

- Zdarzają się produkty, które zawierają dużo przypraw. Wówczas skład podany na etykiecie będzie długi. Wciąż jednak pozostanie on dla nas dobry i zdrowy - podkreślała gość Czwórki. - Warto przyjąć zasadę, że np. cukier znajduje się niżej niż na trzecim miejscu listy składników. 

Na rynku jest coraz więcej gotowych potraw, które są zdrowe. - Należy wnikliwie czytać składy. W takich potrawach mamy wiele substancji, które mają wydłużyć ich czas przydatności do spożycia. Na szczęście nie dotyczy to wszystkich - mówiła ekspert. Podobnie jest z produktami roślinnymi, które mają imitować mięso. - Produkty roślinne mają skomplikowane składy i nie są zawsze dobre. Po to, byśmy mogli otrzymać smak mięsa bez dodatku prawdziwego składnika, do dań dodawane są przeróżne chemiczne substancje - zaznaczała gość Czwórki.

Często producenci używają także słów "eko" czy "bio", nawet jeśli z ekologią dana rzecz nie ma nic wspólnego. - To modne określenia, wykorzystywane, by przykuć uwagę klienta. W takich produktach spożywczych często pojawia się nadmiar cukru, który nie jest zdrowy dla naszego organizmu - mówiła Agnieszka Pocztarska.

Zobacz także:

To nie wszystkie triki, stosowane przez producentów, które mają na celu przyciąganie klientów. - Używa się też słów, które dobrze się kojarzą odbiorcom. Na przykład: "jak u babci" albo "jak u mamy". To sprawia, że kupujemy daną rzecz, nie bacząc na skład chemiczny - wyliczała ekspert. - Podobnie jest z "produktami dla sportowców", które mają wiele sztucznych aromatów i cukru, a ostatecznie mnóstwo kalorii. 

Posłuchaj
13:57 skład produkty 10 marzec 2023 08_11_11.mp3 Jakie informacje znajdziemy na etykietach produktów spożywczych? Mówi Agnieszka Pocztarska (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Czym jest glutaminian sodu i czy należy się go bać?

- Nie bójmy się składników "E", wyszczególnionych na liście produktów. Jest ich bardzo wiele, ale nie każde z nich jest groźne, np. E-330 to kwas cytrynowy -  zaznaczyła Agnieszka Pocztarska. - Wybierajmy rzeczy, które znamy i lubimy, pamiętając jednak o tym, że producenci zmieniają składy swoich produktów - zaznaczała. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Agnieszka Pocztarska (Serwis Czytamyetykiety.pl)

Data emisji: 10.03.2023

Godzina emisji: 8.32

kd