"See you dancing'". O festiwalu Lunchmeat w Pradze

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 16:30
Lunchmeat Festival to międzynarodowa impreza poświęcona muzyce elektronicznej i sztuce nowych mediów, która co roku odbywa się w czeskiej Pradze. Spotykają się tu twórcy "postępowych" brzmień, wizjonerzy nowych mediów oraz pasjonaci sztuk audiowizualnych. 
Lunchmeat Festival odbędzie się w dniach 25-30 września 2023 roku w czeskiej Pradze. (zdj. ilustracyjne)
Lunchmeat Festival odbędzie się w dniach 25-30 września 2023 roku w czeskiej Pradze. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/BaanTaksinStudio
  • Lunchmeat Festival skupia się na promocji „advanced electronic music” ze sztuką nowych mediów.
  • Impreza odbywa się w czeskiej Pradze - w tamtejszych klubach, ale także w przestrzeniach praskiej Galerii Narodowej i Centrum Architektonicznego.
  • W line-upie festiwalu Lunchmeat nie ma wielkich nazwisk, nie ma znanych artystów. - To impreza, na którą jedzie się, żeby poznać coś nowego - opowiada Kasia Gościńska.

Z miłości do sztuk audiowizualnych

Lunchmeat Festival organizowany jest od 2010 roku i prezentuje starannie wybranych twórców z różnych dziedzin sztuki. - Wszystko zaczęło się od imprezy, w której uczestniczyło 300 osób. Zorganizował ją Kuba Pesek, pasjonat sztuk audiowizualnych. Zależało mu na stworzeniu wydarzenia, którego na wschodzie Europy jeszcze nie było, a które promowałoby "advanced electronic music" ze sztuką nowych mediów - opowiada Kasia Gościńska, didżejka, która współpracuje przy festiwalu. - To, co jest szczególne podczas imprezy, to fakt, że dzięki nowoczesnej produkcji uczestnicy mogą doświadczać muzyki i oglądać audiowizualne projekty na wielkich ekranach w przestrzeniach praskiej Galerii Narodowej i Centrum Architektonicznego.

Festiwal bez gwiazd i mainstreamu

W line-upie festiwalu nie ma wielkich nazwisk, nie ma znanych artystów. To impreza, na którą jedzie się, żeby poznać coś nowego. -  Lunchmeat to przede wszystkim artystyczne współprace i premiery międzynarodowych projektów audiowizualnych - opowiada gość Czwórki. - Muzycy zajmujący się produkcją dźwiękową łączą się z wizjonerami nowych mediów i specjalnie na festiwal tworzą konkretne rzeczy.  

Posłuchaj
06:19 CZWÓRKA Pierwsze slysze - lunchmeat 05.09.2023.mp3 Lunchmeat Festival - co w programie imprezy? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

- Lunchmeat Festival przypomina Unsound, który co roku odbywa się w Krakowie. Organizatorzy obu imprez współpracują ze sobą przy bookowaniu artystów i „zazębiają” się muzycznie - przyznaje rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Jeśli jednak chodzi o stronę wizualną, to na imprezie w Czechach jest ona bardziej rozbudowana.

Lunchmeat Festival 2021 Aftermovie | Martin Janoušek

Dubstepowy wojownik i szef wytwórni PAN

W tym roku impreza odbędzie się w dniach 25-30 września. Wystąpią m.in. Pinch, czyli "dubstepowy wojownik" z Bristolu, Evian Christ, który współpracował z Kanye Westem przy albumie "Yeezus", oraz kultowa postać sceny elektronicznej i założyciel wytwórni PAN Bill Kouligas.

Sprawdź też:

Kasia Gościńska na co dzień mieszka w Berlinie i jest organizatorką festiwalu Sfora. To plenerowe wydarzenie łączące elektroniczne brzmienia, sztuki wizualne, ruch i działania wokół ekologii, które odbywa się w zalesionym terenie i na plaży nad jeziorem Rajgrodzkim. Tegoroczna odsłona już za nami. - Chodziło nam o to, by stworzyć bezpieczny plac zabaw dla dorosłych, i chyba się udało - podsumowała Kasia Gościńska.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Kasia Gościńska (didżejka, organizatorka festiwalu Sfora)

Data emisji: 06.09.2023

Godzina emisji: 7.13

kul