Poranek z Czwórką - język polski, nurkowanie i świat filmu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 08:01
We wtorkowy poranek wskoczymy w świat języka polskiego - opowiemy o froterce. Sprawdzimy jak sprząta się podwodne światy, a także jak napisać dobry scenariusz filmowy. 
Dobrze jest rozpocząć poranek z Czwórką
Dobrze jest rozpocząć poranek z CzwórkąFoto: shutterstock/Josep Suria

Jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku odkurzacz był wielką rzadkością, dostępną lepiej sytuowanym i bardziej obrotnym mieszkańcom naszego kraju. Nowocześniejsza od zwykłej miotły i praktyczniejsza od filcowych kapci do polerowania pastowanej podłogi była wówczas froterka. Czym była jak działała i skąd się wzięła opowiemy w Czwórkowym cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Martyna Matwiejuk zdradzi sekrety froterki tuż po 7.30. 

Po 8.15 odwiedzą nas Kuba Cieślak z Grupy Eksplorującej Podwarszawskie Nurkowiska, nurkolog.pl oraz Michał Kosut z DeepSpot. Panowie mieli bardzo intensywne ostatnie dni - w weekend odbył się Nurkowy Finał Sprzątania Świata. To nie pierwsza akcja, w której biorą udział nurkowie z GEPN. Porozmawiamy o tym, co można znaleźć podczas sprzątając akweny, oraz o nurkowaniu, które wcale nie musi być sportem sezonowym.

W "Pierwsze słyszę" spojrzymy też w jadłospis uniwersyteckich barów i stołówek w Wielkiej Brytanii. Prorektorzy angielskich uniwersytetów oraz osoby odpowiedzialne za podawanie posiłków w placówkach w całym kraju, otrzymali list otwarty przygotowany w ramach kampanii "Roślinne Uniwersytety". Autorzy listu wzywają do przejścia na etyczne i zrównoważone żywienie roślinne w angielskich uczelniach. Czy to oznacza, że nie zjemy tam już mięsnych posiłków?

Zajmiemy się też światem filmu, tym razem od strony scenariusza. Podobno dobrze napisany scenariusz jest podstawą udanego filmu i serialu. A co sprawia, że scenariusz jest dobry? Jak pracuje się nad scenariuszem serialu i czym różni się pisanie scenariusza filmu i gry? O tym opowie nam Wiktor Piątkowski, Bahama Films. 

W porannym paśmie Czwórki zaprosimy także na serwis kulturalny i sportowy.

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" we wtorek (19.09) o godz. 7.00 zaprasza Mateusz Kulik

pj