Polskie Radio
Section05
Mateusz Kulik

Strach przed działaniem sieci 5G. "Edukacja ma kluczowe znaczenie"

Nowe technologie wzbudzają czasem obawy i budzą kontrowersje. Strach przed działaniem sieci 5G nie jest zjawiskiem odosobnionym. Dodatkowo poczucie zmieszania wprowadzają pojawiające się w sieci fejki. - Ważna jest edukacja, która powinna się zacząć od jak najmłodszego wieku - mówi Marek Lipski z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. - Kiedy wdrożymy lekcje fizyki, które będą pokazywały na przykładach, w jaki sposób ta łączność bezprzewodowa się odbywa, to będziemy mogli odczarować te wszystkie strachy, które wiążą się z technologiami i powodują podpalenia czy niszczenie infrastruktury.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka nowe technologie telefony komórkowe Mateusz Kulik sieć 5G łączność bezprzewodowa

Jak przygotować się do emigracji? "Pierwsze 100 dni zaplanuj w domu"

Jak odkryć wymarzone miejsce na ziemi i jak przygotować się do emigracji? Autorka bloga podróżniczego Ewelina Gac napisała "Poradnik dla rozważających emigrację. Kierunek: zagranica". Przekonuje, że emigracji nie trzeba planować "z linijką w ręku", ale decydując się na nią, trzeba mieć dużo cierpliwości.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA emigracja zarobkowa emigracja młodzież podróże Podróże z Czwórką Mateusz Kulik

Rynek pracy. Jakie kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe?

Rok akademicki co prawda się zaczął, ale my w Czwórce mówimy o zawodach przyszłości. Sprawdzamy, jakie kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe. - Nieustająco w rankingach prowadzi branża IT, a więc programiści, testerzy i specjaliści - mówi w Czwórce Martyna Grunt-Mejer, Team Leader w Antal IT Services. - Coraz większym powodzeniem cieszy się także cyber security.  
Zobacz więcej na temat:  studia edukacja rynek pracy Czwórka Mateusz Kulik zawody przyszłości

Turystyka jądrowa - co ciągnie ludzi w miejsca katastrof?

Od momentu katastrofy w Czarnobylu - 37 lat temu - strefa wokół elektrowni jądrowej jest zamknięta. Gdy kurz nieco opadł i zmniejszyło się promieniowanie, wśród szukających wrażeń turystów popularnością cieszyły się wyprawy do strefy zamkniętej. Eksplorację terenu zakończyła wojna na Ukrainie. Jednak turystyka jądrowa w dalszym ciągu cieszy się powodzeniem. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Mateusz Kulik Czarnobyl

Kopernik Camp. Polskość to atut młodzieży w kraju i za granicą

W Lidzbarku Warmińskim odbędzie się Kopernik Camp, na który przyjedzie młodzież polonijna z całego świata. W tym roku okazja do spotkania jest związana z postacią Mikołaja Kopernika, w związku z 550. rocznicą urodzin wielkiego astronoma. Podczas kilkudniowego wydarzenia uczestnicy wezmą także udział w debacie "Jest nas 60 milionów - Polacy na świecie". Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Mateusz Kulik Warmia Mikołaj Kopernik Polonia Polonia w USA Polacy za granicą Kopernik Camp