Polskie Radio
Section05
Mateusz Kulik

Rynek pracy. Jakie kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe?

Rok akademicki co prawda się zaczął, ale my w Czwórce mówimy o zawodach przyszłości. Sprawdzamy, jakie kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe. - Nieustająco w rankingach prowadzi branża IT, a więc programiści, testerzy i specjaliści - mówi w Czwórce Martyna Grunt-Mejer, Team Leader w Antal IT Services. - Coraz większym powodzeniem cieszy się także cyber security.  
Zobacz więcej na temat:  studia edukacja rynek pracy Czwórka Mateusz Kulik zawody przyszłości

Turystyka jądrowa - co ciągnie ludzi w miejsca katastrof?

Od momentu katastrofy w Czarnobylu - 37 lat temu - strefa wokół elektrowni jądrowej jest zamknięta. Gdy kurz nieco opadł i zmniejszyło się promieniowanie, wśród szukających wrażeń turystów popularnością cieszyły się wyprawy do strefy zamkniętej. Eksplorację terenu zakończyła wojna na Ukrainie. Jednak turystyka jądrowa w dalszym ciągu cieszy się powodzeniem. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Mateusz Kulik Czarnobyl

Kopernik Camp. Polskość to atut młodzieży w kraju i za granicą

W Lidzbarku Warmińskim odbędzie się Kopernik Camp, na który przyjedzie młodzież polonijna z całego świata. W tym roku okazja do spotkania jest związana z postacią Mikołaja Kopernika, w związku z 550. rocznicą urodzin wielkiego astronoma. Podczas kilkudniowego wydarzenia uczestnicy wezmą także udział w debacie "Jest nas 60 milionów - Polacy na świecie". Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Mateusz Kulik Warmia Mikołaj Kopernik Polonia Polonia w USA Polacy za granicą Kopernik Camp

"Golgota Wschodu". 17 września to Dzień Sybiraka

Mianem "sybiraków" określa się ludzi zsyłanych na Sybir, zarówno w czasach carskiej Rosji, a także w okresie istnienia ZSRR. - Należy o nich mówić głośno i opowiadać te historie, które przez długi czas były przemilczane - przekonuje Cezary Rutkowski, prezes stowarzyszenia Wspólnota Wnuków Sybiraków. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA Syberia historia Polski agresja sowiecka II wojna światowa Mateusz Kulik Jakub Jamrozek

Vlop! - aplikacja, której nie ma. Nowe przepisy dotyczące mediów społecznościowych

"Scrolluj więcej, śpij mniej" - m.in. tak reklamowała się aplikacja Vlop!, która, jak się okazało, nie istnieje, a kampania była akcją Fundacji Panoptykon, która walczy o to, by algorytmy platform internetowych były dla nas bezpieczniejsze. 25 sierpnia weszło nowe unijne prawo dotyczące platform internetowych. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Mateusz Kulik media społecznościowe internet bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo danych

Sztuczna inteligencja w polskiej szkole - dla nauczycieli i dla uczniów

Eksplozja popularności sztucznej inteligencji to kwestia ostatnich miesięcy, niemniej jednak ten temat jest obecny w polskiej szkole już od jakieś czasu. - Wielu nauczycieli wykorzystywało ją wcześniej i będzie korzystać z niej teraz. Naszym zadaniem jest pomóc im w tej pracy - mówi Michał Przymusiński, przewodniczący Rady ds. AI przy Ministerstwie Edukacji i Nauki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA edukacja szkoła sztuczna inteligencja nowe technologie Mateusz Kulik