"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd się wzięły pączki?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 08:45
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Warto wiedzieć skąd się wzięło słowo "pączki".
Źródeł słowa pączki należy szukać w języku prasłowiańskim
Źródeł słowa "pączki" należy szukać w języku prasłowiańskimFoto: shutterstock/Piotr Karaszewski
  • W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" sprawdzamy, skąd się wzięło słowo "pączki". 
  • Pąki - zdrobniale pączki – czyli zawiązki kwiatów, liści lub łodyg, są etymologicznie związane właśnie z pękaniem 
  • Źródeł pączków należy szukać w prasłowiańszczyźnie. 

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w każdy wtorek i czwartek w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem sprawdzamy, skąd się wzięła nazwa "pączki".

Jak podaje strona NCK "Ciekawostki językowe/Ojczysty-dodaj do ulubionych" - pąki - zdrobniale pączki - czyli zawiązki kwiatów, liści lub łodyg, są etymologicznie związane właśnie z pękaniem. Rzeczowniki "pąk" i "pęk" w znaczeniu "dźwięk towarzyszący pękaniu" (w dialektach także "puk") to wyrazy powstałe od prasłowiańskiego czas. *pǫkati "puszczać liście lub pękać". Pęk w znaczeniu "wiązka czegoś", a w dialektach także "zgrubienie" lub "węzeł" pochodzi od prasłowiańskiego *pǫkъ "pękata wiązka czegoś; coś pękatego", a to z kolei od czasownika. *pǫčiti "pęcznieć lub czynić pękatym". Od tego też pączek "ciastko", bo pączek to taka pękata słodka bułeczka.


Posłuchaj
01:21 czwórka pierwsze słyszę 08.01.2024 ojczysty pączki.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Sąd się wzięło słowo "pączki"? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 7.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 7.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. pras.aw/pj

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czy słowo "beton" jest międzynarodowe?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 08:00
Język polski kryje wiele ciekawostek. Niektóre słowa znane są niewielu, inne znają wszyscy i w dodatku nie tylko w Polsce. Tak jest ze słowem "beton", o którym możemy powiedzieć, że jest międzynarodowe, a w dodatku ma dwa znaczenie. Wyjaśniamy je w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajakarstwo to nie wioślarstwo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 07:40
 O ciekawostkach językowych rozprawiamy w Czwórce w każdy wtorek i czwartek w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem sprawdziliśmy, dlaczego kajakarstwo nie jest wioślarstwem. 
rozwiń zwiń