Roksana Kapturska: literatura young adult to dobry początek

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 17:09
W Światowym Dniu Książki w Czwórce wiele mówimy o literaturze young adult, która jest tematem naszej debaty. Swoją opinią na temat tego gatunku dzielą się osoby związane z czytelnictwem i jego promowaniem. - Young adult często porusza trudne tematy w sposób przyjazny dla młodych czytelników - mówi Roksana Kapturska, booktokerka.
W Dniu Książki Roksana Kapturska opowiadała o literaturze young adult
W Dniu Książki Roksana Kapturska opowiadała o literaturze young adultFoto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. To także dzień, w którym zapraszamy na debatę Czwórki "Young adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?".
  • Literatura young adult jest przedmiotem rozmowy Kamila Jasieńskiego i booktokerki Roksany Kapturskiej.

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. W Czwórce jest to okazja do wznowienia cyklu debat, a tematem pierwszej z nich będzie "Young Adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?".

Pandemia a literatura young adult

W tym dniu w naszym studiu rozmawiamy na temat literatury z nurtu young adult. Ten niezwykle ostatnio popularny gatunek osiąga coraz większe sukcesy.

- Wszystko zaczęło się w pandemii, kiedy mieliśmy więcej czasu. Więcej czytaliśmy, a TikTok bardziej się rozszerzył na różne nisze - mówi gość Czwórki. - Dużo osób wtedy zaczęło nagrywać o książkach, a filmiki coraz bardziej zyskiwały na popularności. A że są to głównie młode osoby, to ta literatura też jest przeznaczona dla młodzieży, więc stąd ten fenomen young adult.


Roksana Kapturska i książki - czy czyta to, co poleca?

Roksana Kapturska także prowadzi profile poświęcone książkom. Jak zapewnia, wszystkie książki, które na nich poleca, przeczytała. Nie jest to jednak łatwe zadanie, bo pozycji na rynku wydawniczym jest wiele.

- Ja u siebie wszystkie książki recenzuję, tak że od pierwszej do ostatniej strony zawsze czytam. Nie prowadzę statystyk, ile jest ich w skali tygodnia czy miesiąca. Zdarzają się takie tygodnie, że nie czytam nic, a są takie, że przeczytałam siedem pozycji -  opowiada booktokerka. - Tak było ostatnio, i to był rekord. Siedziałam w domu, trochę się nudziłam, i wymyśliłam sobie wyzwanie "siedem książek w siedem dni". To jest mega szybkie tempo, to prawda, ale jak się czyta od dziecka, to przyszło mi dość łatwo. 

Na debatę w Czwórce "Young adult - literackie disco-polo czy klucz do czytelniczych serc?" we wtorek (23.04) o godzinie 20.00 zapraszają Justyna Dżbik-Kluge oraz Jakub Jamrozek.Skąd czerpać wiedzę o literaturze?

Wzrost czytelnictwa wśród młodych widać na co dzień. Jak twierdzi Roksana, zanurzonych w książkach uczniów można spotkać w szkole na przerwach i w komunikacji miejskiej.

Wpływ mediów społecznościowych na popularność książek i literatury young adult jest bezsprzeczny, jednak to nie jedyne miejsce promujące czytelnictwo. - Bardzo fajną inicjatywą są Targi Książki, które odbywają się w wielu miastach Polski - zauważa gość Czwórki. - To na pewno jest zachęcające, bo można się tam spotkać z autorami. Promocji czytelnictwa służą także takie audycje radiowe jak ta.Literatura young adult - bawi i porusza istotne tematy

Obok rzeszy fanów, wokół literatur young adult narosło też trochę kontrowersji. Że to literatura niskich lotów, dość mroczna.

- Oczywiście każdy może mieć swoją opinię i jest to jak najbardziej zrozumiałe, że niektórzy uważają, że to są trochę nudne tematy. Ale jednak czytanie to jest głównie rozrywka, nie zawsze muszą to być ambitne naukowe tematy - tłumaczy Roksana Kapturska. - Tak jak czasami oglądamy jakieś seriale, które nie do końca coś wnoszą do naszego życia, tak książki też mogą być dla nas czystą rozrywką.

- Jednak uważam, że literatura young adult często porusza trudne tematy, i w taki sposób przyjazny dla czytelników i tych młodszych i starszych - podkreśla gość audycji. - Ten rodzaj książek to także dobry początek do wyrobienia sobie nawyku czytania i wchodzenia w inne gatunki literackie.


Posłuchaj
10:04 CZWORKA/Pierwsze słyszę Roxana Kapturska i Young Adult 23.04.2024.mp3 Roksana Kapturska opowiada o literaturze young adult (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Roksana Kapturska (booktokerka, autorka profilu ig: itsjustabookgram)

Godzina emisji: 8.16

aw/wmkor