Typowy muflon. Gdzie go spotkasz?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 12:51
Muflony to korsykańskie owce, których znakiem rozpoznawczym są wielkie zakręcone rogi, zahaczające niemal o żuchwę. - Zamieszkują górskie lasy liściaste i należą do roślinożerców. Żywią się liśćmi i pędami krzewów, jedzą też trawę, żołędzie, zioła - mówiła Elżbieta Szczęsna z TOZ.
Audio
  • Jak żyją muflony? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Muflon
MuflonFoto: Volodymyr Burdiak/Shutterstock.com

Muflony chętnie zaprzyjaźniają się z innymi gatunkami, często pasąc się, przyłączają się na przykład do stada owiec i razem z nimi żerują. Nie szukają jednak kontaktu z człowiekiem Elżbieta Szczęsna

W Polsce muflony pojawiły się po wojnie, i dziś można je spotkać pasące się na górskich halach. Są duże, potężnie umięśnione, o brązowym bądź szarawym umaszczeniu. - Muflony żyją głównie w górach, ale w zależności od pory roku przebywają w dolnych partiach, zimą, bądź latem, w górnych - tłumaczy Elżbieta Szczęsna z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Okazuje się, że muflon bywa szkodliwy dla polskiego środowiska. Podczas żerowania skutecznie niszczy przyrodę, w tym chronione naskalne siedliska. 

Rogi służą samcom muflonów do pokazywania swojej waleczności i męskości. Zwierzaki toczą ze sobą boje, biorąc rozbieg i uderzając o siebie z pełnym impetem. Na szczęście rzadko kończy się to tragicznie. Elżbieta Szczęsna

- Doprowadzają do zaniku roślinności zielnej, zatrzymania odnowień gatunków drzewiastych – mówiła Elżbieta Szczęsna. Jak wygląda dzień muflona, czym są kierdele i jak odróżnić samca od samicy muflona? Po co tym zwierzętom biała plamka na pyszczku? O tym w nagraniu materiału reporterskiego.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Kamila Dębczak i Kuba Marcinowicz

Data emisji: 28.12.2018

Godzina emisji: 6.35 - 7.35

kd/pj