Żaba śmieszka. Ich śmiech podbija Europę

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 12:10
Ich śpiew, który wybrzmiewa nad jeziorami, przypomina ludzki. Na przełomie marca i kwietnia żaby śmieszki budzą się z zimowego snu.
Audio
  • Wszystkie tajemnice żab śmieszek (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Żaba śmieszka
Żaba śmieszkaFoto: Fundacja_DL_Pobliza/Pixabay.com

turkawki ptaki miłość 1200.jpg
Turkawka - ptak, który potrafi klaskać

- Wyróżniamy po trzy gatunki żab zielonych i brunatnych. Jedne i drugie są zielono-brązowe, ale żaby brunatne mają, podobnie jak  Kleopatra, "ciemne paski" nad oczami, przedłużenie powieki. Żaby zielone są wielkości dłoni, bez palców, a żaby jeziorkowe - o kilka centymetrów mniejsze - mówi Marzena Nowakowska, autorka książki "Safari za progiem domu". Jak podkreśla, żaby podbijają Europę. - Ich naturalnymi wrogami są m.in. wydry, tchórze. Żaby jako kijanki zjadane są zaś przez ryby i ważki - wymieniała ekspertka. - Gdy podchodzi do nich np. zaskroniec, żaby nabierają dużo powietrza i formują się w kule. Szczęki węża są wówczas za małe, by je zjeść. 

Jak podkreśla rechot żab śmieszek jest tak głośny, wiec niesie się bardzo daleko. Jak brzmi? I dlaczego ten odgłos "podbija Europę"? Kto boi się żab śmieszek, a kogo boją się żaby? Czy rzeczywiście jedzą je bociany? Dlaczego w tym gatunku samice są większe od samców? I czy żaby potrafią pływać w zimie? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Anna Hardej.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 29.03.2018

Godzina emisji: 6.35-7.35

kd/ac