Polskie Radio
Section05
przyroda

Książka "Puszcza domowa. Co kryje Kampinos?". Adam Robiński: Kampinos zawsze był dla mnie oczywistością

Czym jest puszcza? Gdy słyszymy to słowo, od razu stają nam przed oczami majestatyczne dęby, których korony zasłaniają niebo. Stare i grube albo martwe i gnijące. Musi być ciemno i wilgotno. A to przecież zupełnie nie tak... Gościem audycji "Poranek Dwójki" był Adam Robiński, autor książki "Puszcza domowa. Co kryje Kampinos".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Kampinos Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Adam Robiński parki narodowe natura literatura książki

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Także w Polsce możemy walczyć z zanieczyszczeniem oceanów

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci jest pięć razy większa niż powierzchnia Polski. Znajdują się w niej wyrzucone butelki, słomki i inne plastikowe odpady. - Mamy wpływ na to, co tam się dzieje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Ornoch z Marine Stewardship Council. W jaki sposób powinniśmy zadbać o ekosystem?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka ekosystem oceany Wielka Pacyficzna Plama Śmieci Joanna Ornoch ekologia

Nowe zwyczaje migracyjne ptaków. Powodów jest wiele, łączy je działalność ludzi

Orły zmieniają swoje trasy migracyjne ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie. Badacze wskazują, że ptaki te źle reagują na większe zmiany w ich naturalnym obszarze. Jednocześnie naukowcy ostrzegają, że dalsze takie zjawiska mogą być dla przyrody dużym problemem. Co więcej, to niejedyny przypadek, kiedy przez ludzką działalność ptaki zmieniają trasy lotów.
Zobacz więcej na temat:  Kuba Witkowski Trójka Michał Matus ptaki ptaki wędrowne ornitologia