Czym różni się zając od królika? Oto tajemnice szaraków

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 14:45
Zające szaraki nie kopią nor, sypiają w nieckach, odżywiają się zarówno w dzień, jak i w nocy. Mają tzw. czaszkę kinetyczną, w której poszczególne elementy nie są ze sobą zrośnięte na stałe, dzięki czemu stanowią wyjątek wśród ssaków. Co wiemy o zającach szarakach?
Audio
  • Zając szarak - jak długo żyje, czym się odżywia i jak broni się przed drapieżnikami? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Red Squirrel/Shutterstock.com

shutterstock pierwiosnek ptak 1200.jpg
Pierwiosnek - ptak, którego głos wszyscy znają

W normalnych warunkach nigdy nie wydają głosu. Ich charakterystyczn "kniazienie" można usłyszeć tylko wtedy, gdy są ścigane lub są zagrożone. - Szaraki odzywają się w sytuacjach krytycznych albo wyjątkowego podniecenia, np. gdy samica usiłuje odciągnąć potencjalne zagrożenie od swoich młodych. To szczekliwe miauknięcia - tłumaczył Marcin Siuchno.

Stojący w miejscu zając jest w stanie skoczyć na odległość 2 metrów, a zając w biegu - na odległość 4 metrów. Od królików różni je m.in. to, że są większe, mają dłuższe uszy i nigdy nie występują w koloniach. Niestety, z każdym rokiem populacja tych uroczych zwierząt maleje. Jak możemy im pomagać? O tym, a także m.in. o tym, jak i gdzie zimują zające i co to oznacza, kiedy "wegetują", dlaczego mają słaby wzrok i tak rzadko piją wodę? I dlaczego nie szukają schronienia na noc - w nagraniu materiału reporterskiego.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Anna Hardej

Data emisji: 19.04.2018

Godzina emisji: 6.30 - 8.30

kd/kul