W małym czyżyku waleczne serce. Sekrety ptaków

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 15:04
Czyżyk jest dużo mniejszy od wróbla, ale jest bardzo waleczny, co przydaje się w karmniku, gdzie musi rywalizować z innymi gatunkami o pożywienie. - Czyże nazywane są ptakami ciernistych krzewów, bo często przebywają właśnie w drzewach o takich właśnie ostrych gałęziach - opowiadała ornitolog Magdalena Dziadosz.
Audio
  • Życie czyżyka - ptak, którego nie zobaczysz, ale usłyszysz (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Czyżyk, zdjęcie ilustracyjne
Czyżyk, zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Słowik ptak 1200.jpg
Słowiki - który z nich śpiewa najlepiej?

Wiosną czyżyki ukrywają się, ciężko też będzie nam znaleźć ich gniazda. Dopiero zimą każdy z nas będzie mógł łatwiej zaobserwować te ptaki. - I tak łatwiej je usłyszeć niż dostrzec. Ich głos jest bardzo donośny, brzmi jak flet. Czyże zachwycają śpiewem - mówiła Magdalena Dziadosz z Warszawskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. - Czyżyk to "rozgadany" ptak, który dużo śpiewa. Czyże żyją w większych grupach. Rzadko dostrzec je można w pojedynkę, przemieszczają się stadami, więc wciąż się ze sobą porozumiewają. Są szybkie, ruchliwe - opowiadała ekspertka. Czyżyki są niewielkie, mają kolory zielonkawo-żółto-szare, do tego samce mają ciemniejsze czapeczki. Mają cienkie, różowawe dzioby - opowiadała Magdalena Dziadosz.

ZOBACZ TAKŻE Agresywny, milczący wojownik - kormoran >>>

Ich gniazda mają kształt niewielkiej czarki, oblepione są kokonami owadów, pajęczynami. Chodzi o to, by w gnieździe było ciepło. Czyże są bardzo troskliwymi rodzicami, po zbudowaniu bezpiecznego domku na drzewie opiekują się młodymi - opowiadała Magdalena Dziadosz.

ZOBACZ TAKŻE Czyżyk - ptak ciernistych krzewów >>>

Poza sezonem lęgowym czyże żywią się nasionami, m.in. olchy, brzozy, ale także z szyszek drzew iglastych. W sezonie uzupełniają dietę o mszyce i inne owady. To potrzebne jest nie tylko przyszłym matkom, ale i pisklętom, które potrzebują białka.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 5.06.2019

Godzina emisji: 7.27, 8.27

kd/kul