X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Z jakimi wyzwaniami mierzy się współczesna Szwecja?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 15:17
Szwecja jest krajem mającym opinię jednego z najbardziej gościnnych na świecie. Na temat kraju i jego mieszkańców wytworzyło się wiele stereotypów: Szwedzi to indywidualiści, którzy jednocześnie są w stanie koegzystować w wielokulturowym i wieloetnicznym społeczeństwie. Ile z nich faktycznie oddaje prawdziwy charakter Szwecji?
Audio
  • Na czym polega wolność po szwedzku? O współczesnych wyzwaniach skandynawskiego raju (Faktofonia/Czwórka)
Sztokholm
SztokholmFoto: Pixabay

- Nie jest prawdą, że Szwedzi nie są rodzinni. Choć relacje różnią się na wielu płaszczyznach, spędzają święta w gronie najbliższych, choć ich tradycje znacznie różnią się od tych, które znamy z polskich domów - opowiadała dziennikarka.

- Szwecja jest rzeczywiście jednym z najbardziej zsekularyzowanych krajów i to przekłada się także na ich obyczajowość. Tradycje zapożyczone z chrześcijaństwa obchodzone są przez ateistów, choć są w dużym stopniu zmodyfikowane. Wiąże się to na przykład z tym, że Szwedzi nie chodzą w święta do Kościoła - wyjaśniała.

Jak obchodzi się Wielkanoc bez malowania jajek i święconki? Kim są "wielkanocne czarownice" i jaką rolę odgrywają w szwedzkiej tradycji? Dlaczego w czasie świąt okno stanowi centralny punkt mieszkania i domu i po co Szwedzi kupują kolorowe piórka? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Katarzyna Tubylewicz (tłumaczka, reportażystka, dziennikarka, pisarka, kulturoznawczyni, autorka książki "Moraliści")

Data emisji: 2.04.2018

Godzina emisji: 20.07

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Iza Michalewicz i "Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 19:05
- W Polsce rzeczywiście istnieje "Archiwum X". W 1999 roku w krakowskiej komendzie powstała taka nieformalna komórka - opowiadała Iza Michalewicz, reporterka i pisarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozdzieleni więziennym murem. O książce "Krótka historia o długiej miłości"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 10:39
Ich wspólna historia rozpoczęła się w stalinowskim więzieniu. Zamknięci z osobnych celach poznali się przez ścianę, stukając do siebie alfabetem Morse'a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kto nie widział Coney Island - nie widział Ameryki". Karolina Sulej o książce "Wszyscy jesteśmy dziwni"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 10:24
- Miejsce stało się popularne pod koniec XIX wieku. Wiele osób z Manhattanu przyjeżdżało tutaj w poszukiwaniu kontaktu z naturą. Powiększająca się liczba odwiedzających zaczęła napędzać turystyczną infrastukturę, która trwa do dziś - mówiła Karolina Sulej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaż - rzeczywistość w powiększeniu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 09:04
- Początki reportażu mają genezę kulturowo-cywilizacyjną. Wiążą się z przemianami, wkroczeniem społeczeństwa w nowoczesność - mówił dr Tomasz Jędrzejewski.
rozwiń zwiń