Lednica 2000 pod hasłem "Wiesz, że Cię kocham" w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 12:10
Na Polach Lednickich, u źródeł chrzcielnych Polski, odbyło się XXIII Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 pod hasłem "Wiesz, że Cię kocham". Jak co roku na tym wyjątkowym spotkaniu młodzieży obecne były Polskie Radio i radiowa Czwórka.
Audio
 • Julia Chałasiak, rzecznik prasowy Lednicy 2000 o tym, co będzie się działo na lednickich polach (W dobrych zawodach/Czwórka)
 • Lednica 2000 - zapraszamy na niezwykłe wydarzenia (Nocne cz@ty/Czwórka)
 • Jak dojechać na Pola Lednickie? (Wiadomości Czwórki)
 • Arcybiskup Wojciech Polak o słowach Jana Pawła II i nawiązaniu dialogu z młodymi od pierwszej pielgrzymki do Polski (Wiadomości Czwórki)
 • Jakie podarunki otrzymają uczestnicy tegorocznego Spotkania Młodych Lednica 2000? (Wiadomości Czwórki)
 • Lednica 2000 - co dzieje się na tegorocznym Spotkaniu Młodych? (Czwórka na Lednicy)
 • Siewcy Lednicy: zależy nam, żeby Kościół był piękny (Wiadomości Czwórki)
 • Lednica 2000 – finał XXIII Spotkania Młodych (Wiadomości Czwórki)
 • Lednica 2000 – relacja Przemysława Goławskiego (Wiadomości Czwórki)
 • Jak wygląda życie młodych pielgrzymów na „Lednicy”? (Wiadomości Czwórki)
 • Co robią tancerze na Polach Lednickich? (Wiadomości Czwórki)
Lednica 2000
Lednica 2000Foto: Czwórka/Przemysław Goławski

- Przez całe spotkanie opowiadamy o dwóch sakramentach, w których Chrystus mówi do każdego z nas: "Kocham Cię!" - mówi o. Wojciech Prus, duszpasterz ruchu lednickiego.

W wydarzeniu wzięli udział goście z Panamy, a całość nawiązywała do Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w tym egzotycznym kraju. Uczestnicy "Lednicy" m.in. uczyli się nowych latynoamerykańskich śpiewów i tańców.

Hasło: "Wiesz, że Cię kocham"

Ojciec Jan W. Góra OP, założyciel i pierwszy duszpasterz Wspólnoty LEDNICA 2000 powtarzał często za św. Janem Pawłem II: "Człowiek jest mocny wtedy, kiedy wie, że jest kochany".

W dobrych zawodach: Czego oczekiwać po tegorocznej Lednicy i jakich atrakcji na samym spotkaniu możemy się spodziewać? >>>

Ta myśl jest streszczeniem rozmowy świętego papieża z młodzieżą zgromadzoną przed krakowskim pałacem arcybiskupów w 1987 roku. Ojciec Święty Jan Paweł II tak wołał wtedy do młodych: "Musicie być mocniejsi niż warunki, w których przyszło Wam żyć". Wskazywał na Eucharystię jako siłę przebicia. Na ten sakrament, który dodawał siły wielu pokoleniom - również w jego młodzieńczych latach, w okresie drugiej wojny światowej.

"Przesłanie św. Jana Pawła II sprawiło, że chcemy, by tegoroczna Lednica była zachwytem nad skarbami, które ofiarowuje nam Kościół - nad spowiedzią i Eucharystią. Są to dwa sakramenty, w których Chrystus do każdego z nas mówi: "Kocham Cię!". Będziemy zatem starali się odkryć, że z sakramentów Spowiedzi i Eucharystii płynie dla nas siła do przezwyciężania trudności, z którymi musimy się mierzyć w codziennym życiu" - podkreślają organizatorzy.

Lednica odbywa się od 1997 r. Spotkanie gromadzi od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. uczestników. Punktem kulminacyjnym i zwieńczeniem każdego spotkania jest przejście uczestników przez Bramę Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa. W ubiegłorocznej Lednicy wzięło udział 85 tys. pielgrzymów.

***

Przemysław Goławski/kd

Czytaj także

Lednica 2017 - relacje w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 13:44
"Idź i kochaj", pod takim hasłem 3 czerwca odbyło się coroczne spotkanie młodych na Polach Lednickich. Pielgrzymi z całej Polski i ze świata spotkali się już po raz 21.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lednica 2000 pod hasłem "Jestem". Relacje w Czwórce - tak było w 2018

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 15:24
XXII Spotkanie Młodych Lednica 2018 odbyło się 2 czerwca. Zapraszamy do słuchania relacji z imprezy i audycji zapowiadających to wydarzenie.
rozwiń zwiń