Gaming. Jak deweloperzy pomagają Ukrainie?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 10:34
Niestety przyszło nam żyć w trudnych czasach. Deweloperzy również są świadomi dramatycznej sytuacji na Ukrainie i jednoczą się w sankcjach nałożonych na Rosję.
Branża gamingowa wspiera Ukrainęzdjęcie ilustracyjne
Branża gamingowa wspiera Ukrainę/zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Parilov

CD Projekt RED oraz Bloober Team zawieszają eksport swoich gier w Rosji. Oficjalny komunikat mówi o tym, że deweloperzy także decydują się na zawieszenie GOG w tamtym regionie. Jak możemy czytać w oficjalnym komunikacie:

"Grupa CD Projekt w całości stoi murem za mieszkańcami Ukrainy. Choć nie jesteśmy organem politycznym, który może bezpośrednio wpływać na sprawy państwowe – i nie aspirujemy, by takowym być – wierzymy, że podmioty gospodarcze, gdy zjednoczone, mają moc inspirowania serc i umysłów ludzi. Wiemy, że gracze w Rosji i Białorusi, którzy nie mają nic wspólnego z inwazją, będą negatywnie dotknięci ową decyzją. Jednakże tą akcją chcemy dalej motywować społeczność na całym świecie, by wypowiadała się o tym, co ma miejsce w sercu Europy. Dla naszych braci i sióstr, walczących za swój ojczysty kraj – bądźcie silni!".

Z kolei Electronic Arts zdecydowało się usunąć Reprezentację Rosji z "FIFY 22", "FIFY Online" oraz "NHL 22". Jak czytamy na Twitterze: "Ea sports solidaryzuje się z Ukraińcami i podobnie jak wiele innych głosów w świecie piłki nożnej, wzywa do pokoju i zakończenia inwazji na Ukrainę. W porozumieniu z naszymi partnerami w FIFA I UEFA, Ea sports rozpoczęła proces usuwania reprezentacji Rosji i wszystkich rosyjskich klubów z produktów EA SPORTS FIFA, w tym: FIFA 22, FIFA MOBILE I FIFA ONLINE. Aktywnie analizujemy również zmiany w innych obszarach naszych gier".

Dodatkowo gracze z Rosji zostali zbanowani w "Counter-Strike: Global Offensive" oraz "DOTA 2". Kwestia "League of Legends" wciąż pozostaje pod znakiem zapytania. To dopiero początek gamingowych sankcji nałożonych na agresora. Cały świat jednoczy się w bólu i cierpieniu w obliczu aktualnych wydarzeń.

Dodatkowo z powodu bombardowania Ukraińskiej Elektrowni Atomowej twórcy "S.T.A.L.K.E.R. 2" zawiesili swoje prace nad ich najnowszą produkcją.

Łukasz "JeffreJ" Chmiel