Prykson Fisk o bitach, rymach i życiu. "Hip-hop to terapia szokowa"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2023 12:40
Prykson Fisk jest raperem, beatboxerem i producentem. Współtworzy duet Hedora, jest też hype manem Włodiego. - Moja twórczość nie jest jednowymiarowa. Robię utwory z przekazem, robię też frywolne numery - opowiada artysta.
Od prawej: Prykson Fisk i Piotrek Truszkowski w studiu Czwórki.
Od prawej: Prykson Fisk i Piotrek Truszkowski w studiu Czwórki. Foto: Mateusz Kulik/Czwórka
  • Prykson Fisk działa na hip-hopowej scenie od 2003 roku.
  • Jest raperem, beatboxerem i producentem.
  • Z Ńemym tworzy Hedorę. Na płycie duetu "Eighty Seven” dominuje mroczna otoczka, ale przekazywane są pozytywne treści.

Kim jest Prykson Fisk?

Pan Aleksander aka Prykson Fisk aka Fred Flin100NER związany jest z kulturą z hip-hopu od 2003 roku. To doświadczony psychonauta, a zarazem właściciel domowego studia KOMORA REC. Twórca i autor kilkunastu albumów i mixtejpów. Reprezentant ekipy MOST BLUNTED, KOLOKOS oraz jeden z założycieli Renegatów Funku i Dusty Vibez. Na przestrzeni lat współpracował z wieloma MC’S z Polski i świata, m.in.: Neile, JHD, Czez, Proceente, Flint, Erbit, Entero, Kliford, Zorak, Kuba Knap, Sensi, Matis, Hades, Włodi, Ero JWP, Pękaty, Ryler Smith, Verb T, Joker Starr, Kashmere, Leaf Dog, Cyrus Malachi, Guilty Simpson, Phoenix da Icefire czy Teknical Development.

Co dziś słuchać u rapera?

W 2020 roku ukazał się debiut solowy artysty "Ko2mo2" - międzygalaktyczna podróż wychodząca z klasycznych brzmień, oscylujących w stylistyce lofi i boombap, angażująca zapomniany ostatnimi czasy element hiphopu jakim jest DJ. Rok później raper wydał podwójną EP-kę. - Pierwsza EP-ka to złota piątka dla wszystkich fanów retrogamingu i grania na Pegazusie, oni na pewno czają opcje z lat 90. - mówi artysta u Numera Raza. - Ja podszedłem do tego jakby każdy dzień był inną grą, inną fazą w naszym pandemicznym świecie. 

Zobacz też:


Za artystą bardzo owocny 2022 rok. - Wypuściłem trzy projekty: dwie solowe EP-ki i mini-album z Ńemym. Jestem z tych wydawnictw bardzo zadowolony, ale z Hedory chyba najbardziej - opowiada Prykson Fisk. - Niewykluczone, że jesienią tego ukaże się jeszcze jedno wydawnictwo nakładem UKnowMe Records. Ale sprawa jest jeszcze świeża, więc nie chcę za dużo zdradzać. 

Posłuchaj
56:07 2023_06_22 22_04_21_PR4_Noc_Rezydentow.mp3 Prykson Fisk - jakie są plany rapera? (Noc Rezydentów/Czwórka)

Hedora - projekt społeczny

Współpraca Ńemego i Pryksona Fiska rozpoczęła się od instagramowego kontaktu. Przez internet, jako Hedora, stworzyli wyjątkowy album "Eighty Seven". Dominuje na nim mroczna otoczka, ale przekazywane są pozytywne treści. Jak przyznaje rozmówca Piotrka Truszkowskiego, jest to projekt społeczny, który powstał w oparciu o sztukę filmową. - W pewnym sensie połączyła nas zajawka filmowa, co widać w nazwie. Hedora była potworem, z którym walczyła Godzilla - opowiada raper. Mój tato miał wypożyczalnie kaset wideo, od dzieciństwa siedzę w tym temacie. Pamiętam, jak oglądałem "Star Treka". Robiły na mnie wrażenie nie tylko efekty specjalne, ale też to, jak w obraz wkomponowana była muzyka. 

Prykson Fisk @ Up To Date Festival 2020 Czwarta Scena Czwórki

***

Tytuł audycji: Noc rezydentów

Prowadzi: Piotr Truszkowski

Gość: Prykson Fisk

Data emisji: 22.06.2023

Godzina emisji: 22.04

kul

Czytaj także

Marceli Bober. Rozmyte bity, ważne słowa

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 15:00
- Chciałbym, żeby ludzie kojarzyli mnie z artystą, po którym nie wiadomo czego się spodziewać. Muzyka jest tak "szeroka", że gatunkowe kategoryzowanie siebie jest zgubne. Zwłaszcza jeśli ma się już jakąś muzyczną przeszłość i świadomość - mówi raper Marceli Bober.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Majkizioom w nowej roli - uczuciowo i sentymentalnie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 17:30
- Nauczyłem się niedawno i otworzyłem na traktowanie muzyki i treści, jaką ona ze sobą niesie, w sposób lekki i miękki. Jako fraszki, krótkiej i zabawnej formy - opowiada Majkizioom. W takim klimacie powstaje jego nowy album Sex Tape.
rozwiń zwiń