X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sztuczne liście zmienią dwutlenek węgla w życiodajny tlen i paliwo

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 17:52
Inżynierom z University of Waterloo udało się stworzyć sztuczny liść, który zmienia dwutlenek węgla w paliwo. Naukowcy nazywają go liściem, ponieważ naśladuje te  prawdziwe, a także proces fotosyntezy. Liść wytwarza glukozę i tlen, a to pomoże przy produkcji metanolu, czyli paliwa.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay/szjeno09190

Sztuczny liść działa dzięki czerwonemu proszkowi, nazywanego tlenkiem miedziawym. A proszek ten powstaje w wyniku reakcji chemicznej, podczas gdy cztery substancje: glukoza, octan miedzi, wodorotlenek sodu i dodecylosiarczan sodu, są dodawane do wody podgrzanej do określonej temperatury.

Następnie proszek służy jako katalizator bądź czynnik uruchamiający kolejną reakcję chemiczną po zmieszaniu z wodą, w którą wdmuchiwany jest dwutlenek węgla. Na ten moment wydajność sztucznych liści sięga 10%, ale naukowcy informują, że będą starać się zwiększyć ich efektywność, by móc używać liści na masową skalę.

Badacze sugerują, że ta technologia pozwoli w przyszłości na walkę z globalnym ociepleniem.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak