Wyższe temperatury ochroną przed koronawirusem?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 13:11
Cieplejsza pogoda może spowolnić rozprzestrzenianie się chorób
Umożliwienie pracownikom dostępu do wody w trakcie upałów jest obowiązkiem pracodawcy.
Umożliwienie pracownikom dostępu do wody w trakcie upałów jest obowiązkiem pracodawcy. Foto: shutterstock

Badania sugerują, że cieplejsza pogoda może spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa, chociaż naukowcy ostrzegają, że sama zmiana pór roku nie powstrzyma pandemii.

Wiele wczesnych badań wskazuje, że Covid-19 może mieć większą trudność w rozprzestrzenianiu się między ludźmi latem niż zimą. Przypadki podobnych wirusów, takich jak grypa, mają tendencję do zanikania w okresie letnim, z cieplejszymi temperaturami, zwiększoną wilgotnością i zmianami w zachowaniu człowieka.

Naukowcy z chińskiego uniwersytetu w Pekinie i Tsinghua, którzy badali rozprzestrzenianie się choroby w 100 chińskich miastach, stwierdzili, że „wysoka temperatura i wysoka wilgotność względna znacznie zmniejszały przenoszenie Covid-19”.

Badania wykazały także, że liczba osób zakażonych na jednego nosiciela choroby spadła w stosunku do podwyższonej temperatury i wilgotności.

Chociaż cieplejsze klimaty mogą spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa, opieranie się wyłącznie na zmianach pogody w celu spowolnienia transmisji Covid-19, jest mało wymierne.

Zobacz więcej na temat: pogoda koronawirus
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak