Kino jako laboratorium II

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 13:15
W programie: najciekawsze niemieckie filmy dokumentalne. 
Kadr z filmu Davos. Centrum Swiata.
Kadr z filmu Davos. Centrum Świata.Foto: mat prasowe

Na stronie festiwalu Millennium Docs Against Gravity widzowie będą mogli zobaczyć sześć filmów produkcji lub koprodukcji niemieckiej. Od 10 listopada od godziny 20:00 zostanie otwarty dostęp do trzech z nich, w kolejnych dniach swoje wirtualne premiery będą miały kolejne trzy tytuły. Trzy filmy pochodzą z tegorocznego programu festiwalu, trzy pozostałe były hitami poprzednich edycji. 

Premiery planowane na wtorek, 10 listopada:

Davos. Centrum świata”, reż. Marcus Vetter (Niemcy, Szwajcaria, Holandia, Ghana, Rwanda, Wietnam, Indonezja, Stany Zjednoczone, 2019) - opowieść o tym, jak pewna ekipa filmowa dostała zgodę, żeby uczestniczyć w Światowym Forum Ekonomicznym. Być może była to pierwsza i ostatnia tego typu wizyta, bo wymusiła pytanie: czy cel forum, którym jest poprawa świata poprzez dialog jest osiągalny, skoro w ważnych spotkaniach biorą udział wyłącznie osoby z establishmentu?

Sonita”, reż. Rokhsareh Ghaemmaghami (Niemcy, Iran, Szwajcaria 2015). To wzruszające spojrzenie na życie utalentowanej młodej raperki z Afganistanu, która musi uciekać przed wymuszonym małżeństwem, a jedyną szansą dla niej, żeby zrobiła karierę i mogła być wolna, jest opuszczenie ojczyzny i dotarcie do USA.

Beuys. Sztuka to rewolucja”, reż. Andres Veivel (Niemcy, 2017). Joseph Beuys był charyzmatycznym niemieckim artystą, ale też teoretykiem sztuki, pedagogiem oraz aktywistą. Film jest próbą zrozumienia twórczości twórcy, który postrzegał sztukę nie jako tworzenie przedmiotów estetycznych, lecz twórcze, terapeutyczne działanie o społecznym lub politycznym podłożu. Film jest wnikliwym portretem zmontowanym niemal w całości z materiałów archiwalnych, co pozwoli widzom projektu doświadczyć także takiego sposobu opowiadania historii w kinie dokumentalnym.

Pozostałe filmy, które będzie można obejrzeć w ramach cyklu Kino jako laboratorium II

11 listopada, 20:00: „(…) ale piękne”, reż. Erwin Wagenhofer (Niemcy, 2019)

12 listopada, 20:00: „Eldorado”, reż. Markus Imhoof (Niemcy, Szwajcaria, 2018)

13 listopada, 20:00: „Analogowy wizjoner”, reż. Jens Meurer (Niemcy, Austria, 2020)

Projekt „Kino jako laboratorium II” potrwa od wtorku 10 listopada do poniedziałku 23 listopada. Projekt współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

mg/mat prasowe


Zobacz więcej na temat: Greta Thunberg dokument Niemcy