Przegląd Filmów Wietnamskich w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 14:50
W programie filmy ukazujące różnorodne oblicza tej młodej kinematografii. 
Przegląd Filmów Wietnamskich.
Przegląd Filmów Wietnamskich.Foto: mat prasowe

W trakcie przeglądu, który rozpocznie się 24 września w programowanej przez Kino Pod Baranami sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, zaprezentowanych zostanie pięć tytułów odwołujących się do przeszłości tego kraju oraz ukazujących jego różnorodne, współczesne oblicza.

Włoski komediodramat "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie", doczekał się polskiego, niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego, koreańskiego i węgierskiego remake’u. Swoją wersję tego międzynarodowego hitu przygotowali również Wietnamczycy. Blood Moon Party to historia grupy bliskich przyjaciół podejmujących ryzykowną grę, mogącą narazić na szwank ich wzajemne relacje.

"Przepraszam, Tato" to film, w którym pobrzmiewają echa japońskich "Złodziejaszków" i koreańskiego "Parasite". Jego akcja toczy się w biednej dzielnicy stolicy Wietnamu, Ho Chi Minh, w której krzyżują się losy różnych bohaterów, o skrajnie odmiennych stylach życia. Melodramat Marzycielskie oczy był wietnamskim kandydatem do Oscara w 2021 roku. Ten pełen wielkich porywów serca i romantycznych gestów portret nastoletniej miłości stał się jednym z najbardziej kasowych tytułów tamtejszej kinematografii.

W programie Przeglądu Filmów Wietnamskich znalazły się także filmy odwołujące się do przeszłości kraju. Rozgrywające się w latach 80. "Song Lang" to imponująca kolorami i bogato zdobionymi strojami opowieść o przyjaźni, osadzona w świecie cai luong - tradycyjnej wietnamskiej opery. Dwadzieścia lat wcześniej, w latach 60., toczy się akcja "Legendy Quan-Tien". Bohaterki filmu - trzy żołnierki - prowadzą wśród przepięknej przyrody obóz wojskowy, będący oazą dla strudzonych partyzantów. Jednak okoliczne lasy pełne są zagrożeń i to nie tylko tych związanych z obecnością wrogich wojsk.

"Marzycielskie oczy" - wietnamski kandydat do Oscara 2021 to poetycki portret miłości, łączącej dwoje przyjaciół z dzieciństwa. Ngan i Ha Lan wychowywali się w jednej wiosce, i chodzili do tej samej szkoły. Ich przyjaźń i bliskość z biegiem lat przerodziły się w miłość. Gdy los rzuca dorosłych już bohaterów do wielkiego miasta - gdzie nic nie jest proste - uczucie zostaje wystawione na próbę. 

mat prasowe