Smog szkodzi mózgowi?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 11:01
Brazylijscy naukowcy sprawdzili, czy smog wpływa na zdolności intelektualne.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: BlurryMe/shutterstock

Z wielu badań wynika, że zanieczyszczenie powietrza szkodzi nie tylko płucom. Najmniejsze cząsteczki pyłów przenikają również do krwi i wywołują stany zapalne naczyń krwionośnych, co prowadzi do chorób układu krążenia. Okazuje się, że przenikają też z krwią do mózgu.

Brazylijscy eksperci postanowili sprawdzić, czy w takim razie smog może wpływać na zdolności intelektualne i tym samym na wyniki egzaminów na studia.

Badacze wykorzystali dane o poziomie zanieczyszczenia powietrza w Rio de Janeiro i São Paulo. Następnie, zestawili je z wynikami państwowych egzaminów na studia w tych miastach. 

Z analizy danych okazało się, że wzrost zanieczyszczenia pyłami PM10, czyli o średnicy 10 mikrometrów lub mniejszych sprawia, że maturzyści osiągają gorsze wyniki. Jak mówią naukowcy: „Każde 10 mikrogramów pyłu na metr sześcienny powietrza miało wpływ na wynik egzaminu, który był o 6 punktów niższy”.

Eksperci dodają, że przekroczenie dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza niekorzystnie wpływa na zdolności umysłowe studentów.

Zobacz więcej na temat: studia mózg smog zdrowie