Polskie Radio
Section05
smog

Jak smog wpływa na mózgi naszych dzieci?

Prowadzone aktualnie badanie w projekcie naukowym NeuroSmog, który analizuje wpływ smogu na mózgi dorastających dzieci daje twarde dowody na to, że zanieczyszczone powietrze w aspekcie długoterminowym wpływa na rozwój ADHD, choroby Alzheimera i Parkinsona, a najnowsze badania sugerują także negatywny wpływ na zdrowie w trybie natychmiastowym. Realizowany przez Uniwersytet Jagielloński i Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy projekt naukowy NeuroSmog wziął pod uwagę dzieci pochodzące z południowej Polski, gdzie smog występuje często.
Zobacz więcej na temat:  smog zdrowie dziecka Strefa Rodzica radio dla rodziców Artur Wolski

"Czyste powietrze" w Indiach - nie dla każdego

Indie od dawna borykają się z problemem smogu, powstają więc rozwiązania, które mają ułatwić funkcjonowanie w zanieczyszczonych miastach. Bogatsi Hindusi płacą za dostęp do czystego powietrza, korzystając ze specjalnych urządzeń. W gorszej sytuacji są uboższe warstwy społeczeństwa, których nie stać na technologiczne udogodnienia.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński Weronika Puszkar Indie smog zanieczyszczenie powietrza zdrowie ludzie

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 r. Minister ds. UE: jest szansa na wycofanie się z tych planów

- Jest szansa na wycofanie się UE z planów zakazu rejestracji pojazdów emitujących spaliny od 2035 r. U naszych największych partnerów rośnie świadomość tego, że jest to zbyt daleko idący pomysł - powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samochód smog ekologia POLSKA Polska w Unii Europejskiej samochody elektryczne dwutlenek węgla Unia Europejska Fit for 55

Wzrasta pula środków do wykorzystania w programie "Mój elektryk" w leasingu. Sprawdź o ile

Do 250 mln zł wzrasta łączna kwota do wykorzystania w tzw. ścieżce leasingowej "Mój elektryk" – przekazał Bank Ochrony Środowiska. Program oferuje dofinansowanie do zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm oraz organizacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kierowca samochody elektryczne samochody samochody hybrydowe auta poleasingowe POLSKA węgiel smog

Zmiany w programie "Czyste powietrze". Paweł Mirowski: stawiamy akcent na termomodernizację budynków

- Walka o czyste powietrze jest wspierana instrumentem finansowym, który dofinansowuje wymianę źródeł ciepła, ale i docieplanie budynków. To jest istotny element, który chcemy uwypuklić - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Mirowski, pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste powietrze".
Zobacz więcej na temat:  smog powietrze dofinansowanie ochrona środowiska POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Zmiany w programie "Czyste powietrze". Minister Moskwa: aby mogło skorzystać z niego jak najwięcej osób

3 stycznia 2023 r. ruszy kolejna edycja programu "Czyste powietrze", w którym na wymianę "kopciucha" i termomodernizację domu będzie można otrzymać nawet do 135 tys. zł dotacji - mówi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Kolejna edycja programu antysmogowego przewiduje m.in. podwyższenie progów dochodowych, od których przyznawane są określone dotacje, a także podniesienie kwoty samego wsparcia finansowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia ochrona środowiska klimat smog Ministerstwo Klimatu i Środowiska POLSKA

Walka ze smogiem. GIOŚ informuje, gdzie sprawdzić aktualną jakość powietrza

To od naszego codziennego zachowania zależy jakość powietrza - przekonywali w Dniu Czystego Powietrza przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W Polsce funkcjonuje niemal 300 stacji pomiarowych, a aktualną jakość powietrza dla danej lokalizacji można sprawdzić na portalu i w aplikacjach mobilnych inspektoratu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia energetyka powietrze smog POLSKA społeczeństwo