Polskie Radio
Section05
smog

POLSKIE RADIO 24 Wpływ spalin na dzieci. Lekarz pulmonolog alarmuje

- Protestujący przeciwko Strefie Czystego Transportu nie zdają sobie sprawy, jakie kłopoty będą mieli ze swoimi dziećmi, które nie pokończą żadnych szkół, bo nie będą w stanie nauczyć się matematyki, języków obcych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka, specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekologia Warszawa regiony samochody motoryzacja zdrowie

Mamy czystsze powietrze, ale do ideału wciąż daleko. "Należy nadal o to walczyć"

Aż 25 tysięcy zgonów mniej zawdzięczamy czystszemu powietrzu – to podstawowy wniosek z analizy Europejskiego Centrum Czystego Powietrza (ECAC). Eksperci analizowali, jak poprawa jakości powietrza przełożyła się na nasze zdrowie. Zmiana na lepsze może cieszyć, jednak autorzy badania studzą emocje. – Jesteśmy, można powiedzieć, na początku połowy dystansu – komentuje Łukasz Adamkiewicz z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz powietrze ekologia zanieczyszczenie powietrza środowisko zdrowie jakość powietrza

Pył znad Sahary w natarciu. Co oznacza? Kto powinien uważać?

Nad Polskę znów nadciąga pył saharyjski. Jego konsekwencją będą nie tylko brudne samochody, ale i gorsze samopoczucie. Synoptycy ostrzegają i apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Jak dodają, tym razem zjawisko osiągnie swoje apogeum. Kto powinien szczególnie uważać? - O tym w Trójce mówili Barbara Toczko z Departamentu Monitorowania Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.
Zobacz więcej na temat:  sahara jakość powietrza alert pogodowy Alert RCB IMGW Piotr Łodej wiatr Trójka pogoda Grzegorz Walijewski

PR24 Jak dbać o aktywność fizyczną dzieci i młodzieży? Eksperci o roli samorządów

- Pytanie, jaki jest dostęp do obiektów sportowych? Często widzę, że są one pozamykane. To jest utrudnienie, dzieci powinny móc wejść na taki obiekt, pograć, nie muszą to być zorganizowane zajęcia - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zabielski, prezes Polskiej Fundacji Sportu i Kultury, który dyskutował z Pawłem Rączką, prezesem Fundacji Rozwoju Sportu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo samorząd zdrowie GOSPODARKA

Polski Alarm Smogowy prezentuje siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska

W grudniu premier Donald Tusk zapowiedział zdecydowaną walkę ze smogiem: podkreślił znaczenie szybkiej wymiany "kopciuchów" i termomodernizacji budynków. Polski Alarm Smogowy oczekuje, że rząd potraktuje te deklaracje poważnie i już teraz zacznie je realizować.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ekologia węgiel zanieczyszczenie powietrza Rząd Donalda Tuska Polski Alarm Smogowy Anna Depczyńska Piotr Łodej Trójka

Siedem antysmogowych zadań dla rządu. Polski Alarm Smogowy pisze do premiera

Polski Alarm Smogowy zaprezentował siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska. Zdaniem PAS ich realizacja przełoży się na znaczącą poprawę jakości powietrza w Polsce i zwiększy liczbę mieszkańców Polski oddychających czystym powietrzem z 2 do 30 milionów. Taka zmiana ograniczy liczbę przedwczesnych zgonów, spowodowanych złą jakością powietrza, o 21 tys. rocznie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia klimat rząd ministerstwo klimatu zanieczyszczenie powietrza POLSKA

Ultranowoczesne laboratorium pomoże m.in. w walce ze smogiem i w budownictwie wysokościowym

Politechnika Krakowska otworzyła Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. To najnowocześniejsze na świecie centrum badań związane m.in. z budownictwem wysokościowym i polityką antysmogową. Pozwala także badać potencjalne obciążenia powierzchni spowodowane ekstremalnymi warunkami pogodowymi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Politechnika Krakowska NAUKA aerodynamika laboratorium badania wiatr budownictwo deszcz Witold Lazar Trójka