Łazik Curiosity dokonał nowego odkrycia na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 19:50
Amerykański łazik Curiosity odkrył specyficzną mieszankę izotopów węgla. Taką, jaka na Ziemi związana jest z obecnością procesów biologicznych.  
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/AleksandrMorrisovich

NASA poinformowała, że Łazik Curiosity – który przebywa obecnie na Mrasie  znalazł mieszankę izotopów węgla w osadach krateru Gale. Łącznie zbadano 24 próbki, które Curiosity podgrzał, aby oddzielić poszczególne związki chemiczne. Dzięki temu udało się stwierdzić zróżnicowanie pod względem mieszanki izotopów węgla C12 i C13.

Jak wyjaśniają naukowcy: „Obecność tych dwóch stabilnych izotopów węgla może powiedzieć nam, w jaki sposób obieg węgla, zachodzący w danym miejscu, mógł się zmieniać w czasie”.

Co ciekawe, część próbek zawiera bardzo dużo izotopu węgla C13, natomiast inne mają go, ale w niewielkich ilościach.

Naukowcy mają aż trzy scenariusze, które mogą wyjaśniać to odkrycie. Inspiracją dla jednego z nich są procesy, towarzyszące życiu na Ziemi. Badacze spekulują, że być może na powierzchni Marsa istniały kiedyś bakterie, które produkowały metan, uwalniając go do atmosfery. Ta opcja zakłada, że w próbkach zbadanych przez Curiosity byłby więc obecny węgiel wytworzony w efekcie istnienia jakiejś formy życia bardzo dawno temu.

Zobacz więcej na temat: Mars kosmos NASA