Polskie Radio
Section05
Mars

Powrót człowieka na Księżyc opóźniony: misje Artemis zostały przesunięte o rok

Jak ogłosiło NASA, ze względu na bezpieczeństwo astronautów, misje Artemis II i Artemis III zostały przesunięte o rok. A to oznacza, że triumfalny powrót człowieka na Księżyc odbędzie się dopiero w roku 2026. Podstawową przyczyną opóźnienia misji są problemy z akumulatorami oraz układami wentylacji i kontroli temperatury.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos misja Artemis księżyc Mars NASA Jan Pachlowski Radosław Nałęcz Trójka

Załogowa misja na Marsa. Kto wygra kosmiczny wyścig?

Chińczycy chcą w 2033 roku wysłać załogową misję na Marsa. Czy w międzynarodowej stawce są naprawdę poważnym zawodnikiem w kosmicznym wyścigu? - Wszyscy czują oddech Chin na plecach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Aleksandra Bukała, dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej w Polskiej Agencji Kosmicznej. Jak na ich tle prezentują się Amerykanie, Europa i Polska?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Aleksandra Bukała kosmos Mars Artemis Artemida Chiny

Najlepszy łazik marsjański przyjechał z... Krakowa. Studenci AGH zwyciężyli w European Rover Challenge

Zespół AGH Space System z Krakowa wygrał IX edycję zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge, które w niedzielę zakończyły się w Kielcach. Kolejne dwa miejsca na podium przypadły ekipom szwajcarskim. Podczas IX edycji European Rover Challenge (ERC) na specjalnie zaprojektowanym torze marsjańskim rywalizowało 25 drużyn z 12 krajów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kosmos Mars AGH studenci konkurs

Ile kroków dzieli nas od Księżyca? 10! Kosmiczny Konkurs "Lata z Radiem"

Żeby polecieć w kosmos, należy trenować. Służąca do tego, najlepsza i najbardziej zaawansowana na świecie baza, do której przyjeżdżają naukowcy z całego świata, znajduje się w Polsce, na dawnym wojskowym lotnisku, w wielkim schronie przeciwatomowym w Pile. To Habitat Lunares. A czy w takiej symulacji kosmicznego lotu może wziąć udział słuchacz Jedynki? Okazuje się, że może.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek kosmos Piła Lato z Radiem konkurs księżyc Mars