Polskie Radio
Section05
Mars

W piątek nad ranem rozpoczęła się astronomiczna jesień

W piątek, 23 września, o godzinie 3.04 Słońce przeszło przez punkt Wagi, tym samym rozpoczynając astronomiczną jesień. Na niebie była możliwość podziwiania między innymi jasnych planet, roju meteorów - Geminidów, z kolei we wtorek, 25 października, czeka nas częściowe zaćmienie Słońca.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ziemia kosmos słońce księżyc Mars Wenus układ słoneczny planety astronomia niebo ciekawostki NASA NAUKA jesień

Zawody łazików marsjańskich. Co zdecydowało o zwycięstwie?

Adam Zagrajek reprezentujący zwycięską drużynę AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie nie krył, że każde zawody są wyzwaniem, poprzedzonym setkami godzin pracy w warsztacie. Rok wcześniej jego zespół zajął 4. miejsce. – Zamiast budować za każdym razem łazika zupełnie od zera, rozbudowujemy niby tego samego, ale nie ma w nim już ani jednej części, która by pamiętała początek projektu – przyznaje konstruktor. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar NAUKA kosmos Mars

Od sondy Pathfinder do łazika Perseverance. Jak ludzkość podbija Marsa

Dokładnie 25 lat temu, 4 lipca 1997 roku, na Marsie wylądowała sonda Pathfinder. Pierwszy udany lot bezpośrednio na Marsa (a nie na jego orbitę) przetarł kosmiczny szlak późniejszym misjom mającym na celu poznanie Czerwonej Planety, w tym łazikom Opportunity (2003), Spirit (2003), Curiosity (2011) i Perseverance (2020). O historii podboju Marsa w audycji "Trójka przed południem" opowiedział dr Kamil Deresz, astronom z Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo STYL ŻYCIA Witold Lazar Centrum Nauki Kopernik Mars NASA Stany Zjednoczone sonda kosmos NAUKA