Muzyka unplugged. Piosenki bez filtra

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023 18:20
Najtrudniejszym testem, jakiemu może zostać poddana piosenka, jest zagranie jej w wersji akustycznej. I takich wykonań posłuchamy w piątkowy wieczór. 
Mrozu będzie kolejym artystą, który wyda płytę w cyklu MTV Unplugged
Mrozu będzie kolejym artystą, który wyda płytę w cyklu MTV UnpluggedFoto: Kayax/mat. prasowe

Artyści po latach tworzenia płyt, zagranych trasach koncertowych z dużą ilością elektrycznych instrumentów, wyłączają prąd i sięgają po akustyczne instrumenty. To - wydawać by się mogło - proste podejście do kompozycji wymaga od muzyka niebywałej precyzji i przearanżowania swojej twórczości. O wysoki poziom wykonań "bez prądu" dbają też zaproszeni goście i poszerzone instrumentarium. - Unplugged to zupełnie nowa energia. Muzycy odchodzą od standardowych wersji piosenek, które zaprowadziły ich na szczyty list, i prezentują je w wersji "sauté" - mówi autor audycji, Damian Sikorski. 

Koncerty MTV Unplugged to bez wątpienia znacząca część historii współczesnej muzyki. Format zapoczątkowany przez amerykańską stację telewizyjną pod koniec lat 80. przez dekady gromadził topowych artystów, którzy swoje utwory prezentowali "bez prądu". Do listy takich wykonawców jak m.in. Mariah Carey, Nirvana, Alicia Keys, Eric Clapton dołączyli także reprezentanci rodzimego rynku muzycznego - Kayah, Hey, Brodka czy Zalewski, Natalia Przybysz czy Natalia Kukulska. Koncerty unplugged to także format poligon, najtrudniejszy test, jakiemu może zostać poddana piosenka - bo musi się obronić bez prądu, bez nadmiaru, właściwie naga.

Jak zdali najtrudniejszy test w swojej karierze artyści? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której zagrają m.in. Eels, Skubas, Dawid Tyszkowski, Ignacy, Robert Cichy, Natalia Grosiak i Mikromusic, Mrozu i wielu innych.

Natalia Przybysz - Królowa Śniegu feat. Hania Rani (MTV Unplugged) | KayaxTV


***

Na audycję "Czwórka Unplugged" - w Wielki Piątek (07.04) o godz. 18.00 - zaprasza Damian Sikorski

kul


Czytaj także

"Przestrzenie". Jaka jest debiutancka płyta zespołu Nastroje?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 11:30
Zanim wydali pierwszą płytę, zadebiutowali w Czwórce. W styczniu  2022 roku ukazały się "Przestrzenie". - Nie kopiujemy "ejtisów", ale ciągnie nas do brzmień z lat 80. i 90. - opowiadają muzycy zespołu Nastroje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robert Cichy: zatęskniłem za Prodigy i Fatboy Slimem

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 18:30
- Pierwsze kroki w muzyce stawiałem z gitarą pod pachą, ale potem kumpel z osiedla przyniósł gramofon i zaczął skreczować. Album "3 & remixed" powstał jako wyraz tęsknoty za tamtymi czasami - opowiada Robert Cichy. 
rozwiń zwiń