"Przestrzenie". Jaka jest debiutancka płyta zespołu Nastroje?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 11:30
Zanim wydali pierwszą płytę, zadebiutowali w Czwórce. W styczniu  2022 roku ukazały się "Przestrzenie". - Nie kopiujemy "ejtisów", ale ciągnie nas do brzmień z lat 80. i 90. - opowiadają muzycy zespołu Nastroje. 
Trio Nastroje
Trio NastrojeFoto: mat. prasowe

"Robimy to, co nam się podoba"

Nastroje działają w składzie: Aleksandra Borak (wokal), Jakub Malinowski (gitara) i Jacek Zębala (syntezatory), a ich muzyka to ambitny pop, do którego pasują takie dodatkowe określenia jak dream, synth czy electro. W 2020 roku zespół wysłał swoje demo na konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno", a jeden z utworów znalazł się na składance Czwórki "Będzie Głośno Vol.2". - Nad płytą "Przestrzenie" pracowaliśmy ponad dwa lata, żeby wszystko było spójne i dobrze brzmiące - opowiada Ola Borak. - Jesteśmy zespołem niezależnym, nikt nie stoi nad nami z batem i możemy robić, co nam się podoba. Bardzo cenimy sobie miejsce, w którym jesteśmy.  

Materiał na debiutancką płytę zespół nagrywał w domu. - Sprzyjała temu sytuacja "na zewnątrz". Zaszyliśmy się w czterech ścianach i uciekliśmy w muzykę. Czasami tworzyliśmy przez internet, kiedy była taka możliwość, spotykaliśmy się w "realu". To wszystko nam pomogło w osiągnięciu skupienia nad pracą - dodają goście Czwórki.

"Uzupełniamy się na wszystkich poziomach"

Od samego początku istnienia Nastrojów, członkowie grupy podkreślają kluczową rolę warstwy lirycznej w piosenkach. Wszystkie teksty zostały napisane w języku polskim. Można wyczuć w nich szeroki wachlarz emocji - od radości, czerpania z życia pełnymi garściami, przez refleksyjność, aż po nutę nostalgii. Teksty dotyczą m.in. przemyśleń i obserwacji kobiety, traktujących o dojrzałej relacji, interpretacji współczesnego życia w mieście czy nawet tematyki wyzwań społecznych i finansowych młodego, wchodzącego w dorosłość pokolenia. Występują w nich nawiązania do dzisiejszej polszczyzny, a niekiedy także eksperymenty językowe. - Teksty, podobnie jak i muzykę, piszemy razem, choć część pomysłów wychodzi bezpośrednio ode mnie - wyjaśnia Ola Borak. - Uzupełniamy się na wszystkich polach i zanim przystąpimy do pracy, dużo rozmawiamy o tym, w którym kierunku chcemy pójść.

Posłuchaj
16:01 CZWÓRKA Bedzie glosno - nastroje 29.01.2022.mp3 Zespół Nastroje o debiutanckiej płycie "Przestrzenie" i planach na przyszłość (Będzie głośno!/Czwórka)

Posłuchaj także:

"Ustalamy plan na granie"

W swojej twórczości Nastroje inspirują się przede wszystkim muzyką elektroniczną, syntetycznymi i przetworzonymi dźwiękami z przełomu lat 80. i 90. Jednocześnie warstwa muzyczna składająca się z przestrzennego brzmienia gitary i syntezatorów pięknie współgra z delikatnym, pełnym ciepła wokalem. Właśnie te elementy wyróżniają zespół na polskiej scenie i to do nich nawiązuje nie tylko muzyka, ale też okładka i tytuł albumu "Przestrzenie". - Teraz chcemy "rozegrać" ten materiał na koncertach. Planujemy szereg występów, tylko czekamy, aż uspokoi się sytuacja z pandemią. Prawdopodobnie ruszymy w trasę wiosną i latem. To może być najlepszy czas - podsumowują muzycy.

Nastroje - hipnotyzujesz mnie (official music video EP część 3/4) / nastroje

***

Tytuł audycji: "Będzie głośno!"

Prowadzi: Damian Sikorski

Goście: Nastroje w składzie: Aleksandra Borak (wokal/teksty), Jakub Malinowski (gitara) i Michał Jacek Zębala (syntezatory/elektronika)

Data emisji: 28.01.2022

Godzina emisji: 19.15

kul

Czytaj także

Pola Rise i Andy Ward: mamy wspólny korytarz dla emocji

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 16:30
Izolacja rozumiana jako przestrzeń luźnego przepływu myśli niektórym artystom przyniosła wiele dobrego. W tym gronie znaleźli się m.in. Pola Rise i Andy Ward, który w dwóch różnych częściach świata stworzyli piosenkę, która stała się początkiem dłuższej współpracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ars Latrans Orchestra - krakowski All Stars Band

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 14:30
Bass Astral, runforrest, Odet, Gypsy and the Acid Queen oraz Clock Machine/kidei zasilili tegoroczną odsłonę projektu Ars Latrans i wzięli na warsztat emocje rodzące się w obliczu miłości.
rozwiń zwiń