"Sex, disco i kasety video. Polska lat 90." - Wojciecha Przylipiaka podróż do przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 15:43
Wojtek Przylipiak od lat kolekcjonuje przedmioty związane z PRL-em, a teraz wydał książkę "Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.". - To czasy, które dla wielu były trudne, miały jednak swoje jasne strony - mówił w rozmowie z Czwórką. 
Wojtek Przylipiak (autor strony bufetprl.pl), Beata Kwiatkowska (dziennikarka Czwórki)
Wojtek Przylipiak (autor strony bufetprl.pl), Beata Kwiatkowska (dziennikarka Czwórki)Foto: Czwórka/Magdalena Żelazowska

serial w labiryncie 1200.jpg
Polska lat 90. "Czas brania losu w swoje ręce"

Beata Kwiatkowska spotkała się z Wojtkiem Przylipiakiem na ławce w jednym ze stołecznych parków. - Na tej ławce w latach 90. z pewnością siedziała para młodych ludzi, jedno z nich mogło mieć walkmana, a w nim kasetę z nagraną przez siebie składanką typu "The best od gratest hits", sam też taką miałem - mówił Wojciech Przylipiak. - Takie składanki nagrywało się samodzielnie, a potem dawało w prezencie - wspominał. - Na trawie siedzieli pewnie inni czytając ówczesne gazety, na przykład "Bravo", "Popcorn", albo polski "Brum", czy "Machinę".

Posłuchaj
19:50 czwórka pasjonauci 2021_05_29 prl.mp3 O barwnych stronach okresu PRL-u opowiada Wojciech Przylipiak (Pasjonauci/Czwórka)  

wczasy 663 pap.jpg
Z archiwum Polskiego Radia: tak bawili się wczasowicze w PRL

W swojej książce "Sex, disco i kasety video. Polska lat 90." - której tytuł inspirowany jest tytułem filmu "Seks, kłamstwa i kasety wideo" z 1989 roku - Wojciech Przylipiak opowiedział m.in. o tym, jak w wymarzonych dżinsach, żując gumę Turbo, z walkmanem przy pasku, jechało się na deskorolce oddać kasety video do wypożyczalni, ale także o początkach hip-hopu. - To dobry moment na pisanie książek o tamtych czasach, i wielu to robi, bo ówczesna moda powraca - opowiadał w rozmowie z Czwórką. - Za kilka lat będziemy pewnie pisać o przełomie wieków. 

Czytaj także:

- O latach 90. opowiadam poprzez historie kilkudziesięciu ludzi, którzy współtworzyli popkulturę. Starałem się jednak rozmawiać z osobami niekoniecznie z pierwszych stron gazet. Ich historie jak się okazuje także bywają niezwykłe - podkreślał Wojciech Przylipiak. Mówił m.in. także o swoim życiu z okresu młodości. - Do dziś mam kilka zdjęć mojego ówczesnego pokoju. Był w nim m.in. komputer, dzięki któremu - telefonicznie - łączyłem się z internetem nocą, bo wówczas było taniej. Była klawiatura - oczywiście wysuwana spod biurka, miałem też poukładane kasety. Puszki wyrzuciłem, albo sprzedałem na jarmarku, a za zarobione pieniądze kupiłem sobie zegarek. Na półkach stały książki sensacyjne popularnych wówczas Roberta Ludluma i Alistaira Macleana, a na ścianach wisiały plakaty, m.in. koszykarzami z NBA - wspominał gość Czwórki.

Czytaj także:

Jak podkreślał, charakterystyczne dla tamtych lat było "pozbywanie się wszystkiego", albo "zamienianie tego na przedmioty z Zachodu". - Otaczaliśmy się koszmarnymi z dzisiejszego punktu widzenia, importowanymi rzeczami, ale wówczas był to powiew świeżości i synonim zamożności - opowiadał Wojciech Przylipiak. - Choć dla wielu był to okres bardzo trudny, miał też swoje jasne strony. Można było pójść do wypożyczalni kaset wideo i z człowiekiem, który tam pracował porozmawiać o kinie, a sklepy muzyczne były enklawami dla pasjonatów. To było życie prospołeczne, które dziś - zwłaszcza w czasie pandemii - bardzo nam ucieka. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Wojtek Przylipiak (miłośnik czasów PRL-u, autor książek i kolekcji "Bufet PRL")

Data emisji: 29.05.2021

Godzina emisji: 11.15

kd

Czytaj także

Radziecka elektronika, wysoki połysk i smak oranżady - Wojtek Przylipiak o nostalgii za PRL

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 13:00
- Część przedmiotów pochodzi z moich prywatnych kolekcji. Część rzeczy po przemiane w '89 roku została bezpowrotnie stracona, reszta to pozostałości po tym, co udało się zachować przez te wszystkie lata - opowiadał Wojtek Przylipiak, dziennikarz, autor strony bufetprl.com.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przyjaciele" od kuchni. Jak smakuje kultowy serial?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 15:40
- Jedzenie w "Przyjaciołach" odgrywa podwójną rolę. Po pierwsze przyczynia się do stworzenia  sytuacji komicznej, po drugie ma nam coś oowiedzieć o samych bohaterach - mówi dziennikarka serialowa i filmowa Kalina Mróz.
rozwiń zwiń